Kezdetét veszi a turistaidény a Felvidék legnagyobb középkori várának lenyűgöző falai között!


Március 14-én indul a turistaszezon a füleki várban, ekkor nyitják meg a 80 nap alatt a föld körül című kiállítást a Bebek-torony ötödik szintjén.

A kiállítás a rimaszombati Gömör-kishonti Múzeum páratlan gyűjteményéből származó, különleges egzotikus műtárgyakat vonultat fel, melyek az 1850 és 1950 közötti időszak gazdag történelmét idézik fel. Ezek az alkotások nem csupán esztétikai értékkel bírnak, hanem egyben kulturális időutazásra is invitálnak, bemutatva az akkori világ sokszínűségét és művészeti irányzatait.

A gyűjteményben számos, Európán kívüli egzotikus területekről származó különlegességet találunk. A 19. század második felében, valamint a 19. és 20. század határán tevékenykedő utazók, gyűjtők és múzeumi szakemberek nem csupán a helyi sajátosságokat gyűjtötték össze, hanem a külföldi kultúrák kincseinek dokumentálására is nagy hangsúlyt fektettek. E tevékenységek révén egyedülálló tárgyak kerültek a gyűjteménybe, melyek nemcsak esztétikai értéket képviselnek, hanem a világ sokszínűségének megértését is segítik.

A műtárgyak sokszínű gyűjteménye különböző földrajzi területekről származik, mint például Észak- és Dél-Amerika, Afrika, Ázsia és Óceánia. A tulajdonosok kiléte gyakran ismeretlen, de a tárgyak révén bepillantást nyerhetünk a gömör-kishonti arisztokrácia és polgárság utazási szokásaiba, valamint világnézetükbe. Különösen figyelemre méltó, hogy olyan neves személyiségek is feltűnnek a gyűjteményben, mint gróf Andrássy Manó, aki a Távol-Kelet felfedezésére indult, vagy Munkácsi Süteő István nagybirtokos, akinek utazásai szintén figyelemre méltóak. Emellett Maróthy-Gömöry Margit színművésznő, aki a misztikus keleti vallásfilozófia iránti érdeklődése miatt kereste fel ezeket a tájakat, és Gedeon Tihamér vegyészmérnök, akit a tudományos kutatás és felfedezések vágya hajtott. E gyűjtemény nem csupán műtárgyak összessége, hanem egy gazdag kulturális örökség, amely történeteket mesél el a múlt utazóiról.

Az esemény résztvevői felfedezhetik a világ különböző kultúráinak kincseit, beleértve egy hagyományos kínai "gyógyító" kardot, elegáns japán vázákat, valamint selyempapírra készült lenyűgöző grafikákat. Emellett megcsodálhatják az indiai kézileg készített legyezőt és tőrt, afrikai fonott kosarakat, dobot, valamint egy különleges hármas tőrt, amely krokodilbőrből készült tokban található. Az amerikai Kossuth-bankók mellett számos más érdekesség is várja az érdeklődőket.

A kiállítás május 4-ig várja látogatóit, és a tárlathoz kapcsolódóan egy különleges, Amerikától Japánig című kétnyelvű katalógus is készült.

Related posts