A háziorvosok praxistámogatása: vajon a helyi iparűzésiadó-alap részét képezi?

Olvasónk érdeklődött arról, hogy a 2024-től a háziorvosok számára biztosított praxistámogatás milyen típusú bevételnek számít, és vajon beletartozik-e az iparűzésiadó-alapba. A kérdésre Szipszer Tamás adószakértő nyújtott szakmai választ.
A kérdés részletesen így hangzott: Szeretnék egy világos és megbízható állásfoglalást kapni arról, hogy a háziorvosok számára 2024-től juttatott praxistámogatás milyen minősítést kap: értékesítés nettó árbevételének számít-e, vagy inkább egyéb bevételnek tekintendő. Amennyiben az utóbbi eset áll fenn, és nem képezi az iparűzési adó alapját, akkor lehetséges-e a 2024-es iparűzésiadó-bevallás önellenőrzése abban az esetben, ha ezt a bevételt árbevételként számolták el? Sajnos több esetben is előfordult, hogy ez a bevétel okozta a 20 millió forintos adómentes határ túllépését.
Természetesen! Íme egy egyedi változat: **SZAKÉRTŐNK TIPPJEI**
Az iparűzési adózás terén a fő irányelv az, hogy a nettó árbevétel a forgalmazott termékek és a nyújtott szolgáltatások ellenértékének összegét tükrözi.
Az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásának részletes kereteit az Egészségbiztosítási Alapból történő támogatásokról szóló 43/1999. (III. 3.) kormányrendelet 16/C §-a határozza meg. E rendelkezés értelmében az egészségügyi szolgáltatók jogosultak praxistámogatásra, amely kiegészíti a havi finanszírozásukat. Ez a támogatás célja, hogy elősegítse a szolgáltatók fenntartható működését és a minőségi ellátás biztosítását.
A praxistámogatás nettó árbevételnek minősül-e, vagyis a szolgáltatás ellenértékének részét képezi-e, arra a kérdésre az alábbi válasszal szolgálnék:
Úgy vélem, hogy ellenértékről akkor lehet szó, ha a nyújtott szolgáltatás szorosan összefonódik a kapott vagyoni értékkel. Ez azt jelenti, hogy az ellenérték jogi úton érvényesíthető, és a szolgáltatás nyújtásának alapfeltétele, hogy a szolgáltató hozzáférjen ehhez a vagyoni értékhez.
Másrészt lényeges szempont az is, hogy a kapott ellenértékkel a vállalkozás szabadon rendelkezzen, és azt bármely célra fel tudja használni.
Mivel a fent említett praxistámogatás lehetőséget biztosít a vállalkozás számára a szabad rendelkezésre, és mivel ez a támogatás közvetlenül kapcsolódik az egészségügyi szolgáltatásokhoz, véleményem szerint ez az összeg nettó árbevételnek számít, ami így része az iparűzésiadó-alapnak.