Haspuffadás leküzdése - 18 praktikus tipp, hogy elkerüld a léggömbérzést!


Amikor a béltraktus tele van gázokkal, a has területe feszülni kezd, ami miatt a nadrág vagy szoknya viselése is kényelmetlenné válhat. Ezen kívül hasi érzékenység vagy akár fájdalom is jelentkezhet. Ennek a jelenségnek az oka a gyomor- és bélrendszerben felgyülemlő gáz, amely mögött különféle fiziológiai folyamatok húzódhatnak meg.

A székrekedés gyakran együtt jár puffadással, mivel a bélben felgyülemlő és torlódó bélsár gátolja a gázok távozását. Így aki szenved a székrekedéstől, az nagy valószínűséggel a puffadástól is megpróbáltatások elé néz. Emellett érdemes figyelembe venni, hogy ételallergia vagy ételintolerancia, például tehéntejfehérje-allergia vagy laktózintolerancia, szintén hozzájárulhat a gázosodáshoz. A szénsavas üdítők fogyasztása, valamint a magas só- és cukortartalmú ételek is további okai lehetnek a puffadásnak. Továbbá, ha valaki nem fogyaszt elegendő rostot, az is hozzájárulhat a hasi feszüléshez és a haskörfogat növekedéséhez. A nők esetében a hormonális ingadozások is hatással lehetnek a haskörfogat változására, különösen a menstruációs ciklus során, amikor fokozódhat a vízvisszatartás és a puffadás.

Bár a puffadás általában nem jelez súlyos egészségügyi problémát, mégis léteznek olyan esetek, amikor komolyabb betegség húzódik a háttérben. Előfordulhat, hogy bélrendszeri vagy alhasi daganat, valamint gyulladásos bélbetegségek, mint például a Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa, állnak a tünetek mögött. Érdemes figyelni a testünk jeleire, és ha a puffadás tartósan fennáll, konzultálni egy szakemberrel.

Ha a puffadásos panaszok tartósan fennállnak, és az életmódbeli változtatások nem hoznak eredményt, célszerű orvosi segítséget kérni. Ez lehetőséget ad arra, hogy szakember kizárja vagy kezelje a lehetséges súlyosabb alapbetegségeket, amelyek hozzájárulhatnak a kellemetlen tünetekhez.

A fizikai aktivitás fokozza a bélmozgást, ami elősegíti a megrekedt béltartalom és a szelek távozását. Már egy pár perces séta, egy kör a háztömb körül, is jótékony hatású lehet.

Mozogjon és sportoljon rendszeresen, az elősegíti az egészséges bélmozgást, a bélgázok távozását.

Néhány jógapóz segíthet a gázosodás kellemetlenségeinek csökkentésében. Különösen ajánlott a boldog baba póz (Ananda Balasana), amely kellemesen ellazítja a testet és elősegíti a hasi terület kényelmét.

A bélmozgásokat serkentő masszázs egy kiváló módszer, amelyet bárki saját magának is elvégezhet. Ez a technika hozzájárulhat a bélműködés javításához és a puffadás csökkentéséhez. Az alhas jobb alsó részénél kezdve, körkörös mozdulatokkal haladhatunk: először felfelé a jobb oldalon, majd vízszintesen átkanyarodva a bal oldalra, végül lefelé az alhas irányába. Ezek a gyengéd, de hatékony mozdulatok segíthetnek enyhíteni a hasi kényelmetlenséget és elősegíteni a lelki nyugalmat.

Bár a borsmenta és annak készítményei leginkább az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteinek enyhítésére ismertek, fogyasztásuk, legyen szó teáról vagy akár kapszuláról, puffadás esetén is kedvező hatású lehet.

Az édeskömény illóolaja már régóta népszerű természetes megoldásként ismert, amely segíthet a puffadás enyhítésében.

A kellemes hőmérséklet és a relaxáció elősegítheti a gázok eltávolítását a szervezetből.

Próbálja meg elkerülni a túlevést, a gyorsételeket és a szívószál használatát! Ezek mind hozzájárulhatnak a bélrendszer túlterheléséhez és a puffadás kialakulásához. Jobb, ha inkább gyakrabban, de kisebb adagokat fogyaszt, mintsem egyszerre nagy mennyiséget enni. Ezzel nemcsak az emésztését kíméli, hanem a kellemetlen érzéseket is megelőzheti.

Az emberek túlnyomó része kevesebb rostot fogyaszt, mint amennyi ajánlott. Érdemes fokozatosan (nem hirtelen!) megemelni a napi rostbevitelt azáltal, hogy több zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű pékárut szerepeltet az étlapján. Ha a rostbevitel növelése pusztán a táplálkozással nem megy, akár rostkészítményeket is fogyaszthat.

Bár az alacsony FODMAP diéta leginkább az IBS-es betegek panaszainak csökkentésében bizonyul hatékonynak, a puffadással küzdő egyének számára is számos előnyt kínálhat.

A só fogyasztása vízmegkötést idéz elő a szervezetben, ami súlyosbíthatja a puffadást és a "kövérség" érzését. Összefoglalva: csökkentsd a sóbevitelt, és ezáltal a vízvisszatartást, hogy mérsékelhesd a puffadást!

A szénsavas üdítők szén-dioxid tartalmuk révén könnyen puffadást idézhetnek elő, ami nem meglepő. Akik hajlamosak a puffadásra, érdemes elkerülniük ezeket az italokat, hogy elkerüljék a kellemetlen érzést.

A kedvező hatású bélbaktériumok kulcsszerepet játszanak az emésztési folyamatok harmonikus működésében, és segíthetnek megelőzni a kellemetlen puffadást. Az élőflórával dúsított élelmiszerek, mint például a joghurt, kefir vagy savanyú káposzta, nemcsak ízletesek, hanem jótékony hatásukkal is hozzájárulnak a bélflóra egészségéhez. Emellett a jótékony baktériumtörzseket tartalmazó gyógyszerek szintén hasznos támogatást nyújthatnak az emésztőrendszer megfelelő működéséhez.

A rágózás a direkt levegőnyelés révén, illetve a rágógumikban található cukoralkoholok révén is okozhat puffadást. Ha azt szeretné, hogy rágógumizás nélkül is kellemes legyen a lehelete, fogyasszon gyömbért vagy borsmentát frissítési célból!

A szelesedés által kiváltott kellemetlenségek enyhítésére leginkább a szimetikont tartalmazó készítmények ajánlottak. Ez a hatóanyag már csecsemőkorban is biztonságosan használható, és a terhesség ideje alatt is alkalmazható, így széles körben elérhető megoldást kínál a panaszok kezelésére.

Néhány gyógyszer és étrend-kiegészítő használata során előfordulhat, hogy székrekedés és ennek következtében puffadás lép fel. Érdemes figyelembe venni, hogy a vaspótlás például gyakran társul ezekkel a kellemetlen tünetekkel.

Amennyiben nem világos, hogy mely ételek vagy összetevők okoznak puffadást, javasolt egy étkezési napló vezetése. Jegyezze fel, mikor mit fogyasztott, és milyen tüneteket érzett utána. Néhány hét elteltével könnyen felfedezheti az ok-okozati összefüggéseket, amelyek segíthetnek a panaszok tartós kezelésében. Ha orvosi segítségre van szüksége, ne felejtse el magával hozni a naplót!

Ha a puffadás tünetei kínzóak, életmódbeli változtatások hatására nem enyhülnek, hosszan fennállnak, forduljon orvoshoz!

Related posts