A BÉT 2024-es évet háromezermilliárdos forgalommal zárta, ami újabb mérföldkő a pesti tőzsde történetében. Rekordok sora dőlt meg, jelezve a piac dynamikáját és a befektetői érdeklődést - számolt be a Világgazdaság.

A Budapesti Értéktőzsdén a blue chipek kiemelkedő szerepet játszottak a forgalom terén, ám az OTP még a versenytársai előtt is jelentős előnyre tett szert. A BÉT vezető részvényeinek többsége lenyűgöző növekedéssel zárta az évet, a BUX index pedig 2024-re 31 százalékos emelkedést mutatott.
Tovább növekedett a pesti parkett elsődleges részvénymutatója, a BUX-index 2024-ben: az elmúlt időszakban több alkalommal is rekordot döntött, végül 79 326,66 ponton zárta az évet, ami 30,9 százalékos növekedést jelent 2023 végéhez képest - derül ki a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) friss közleményéből.
Rekordok sorozata, háromezermilliárd forintos forgalom a Budapesti Értéktőzsdén!
A hazai és nemzetközi piacokat továbbra is a geopolitikai feszültségek és az inflációs nyomás határozta meg 2024-ben, ugyanakkor a globális gazdaságban egyre több stabilizálódásra utaló körülmény jelent meg, amelyből a magyar tőzsde is profitálni tudott. A BUX-index egész évben stabil növekedést mutatott, amely az év végén csúcsosodott ki: a mutató december 12-én érte el legmagasabb értékét, amikor 80 540,07 ponton zárt.
A tőzsdei forgalom idén novemberben volt a legintenzívebb, a hónapban 389 milliárd forint értékben zajlott a kereskedés.
Az utolsó hónap során a napi átlag 13,6 milliárd forintot elérve összesen 231 milliárd forint értékű tranzakciót könyveltek el.
Az éves részvényforgalom terén a korábbi évekhez hasonlóan, 2024-ben is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon adta a kereskedés meghatározó részét. Negyedik helyen a Magyar Telekom végzett, míg az ötödik helyet az OPUS szerezte meg.
Az év kezdetén a Gloster Infokommunikációs Nyrt. a tőzsdei középvállalati szegmens, az Xtend után a Standard piacon is bemutatkozott. Decemberben a Gránit Bank is debütált, így a kategóriában kibocsátók száma 22-re emelkedett. A Gránit Bank tőzsdei belépése különösen jelentős mérföldkő a hazai tőzsdetörténetben, mivel újabb bank került a kibocsátók sorába, ami tovább növeli a pénzügyi szektor láthatóságát a Budapesti Értéktőzsdén. Az Xtenden a Kermann IT Solutions Nyrt. zárta le az évet, csengetésével gazdagítva a tőzsde eseményeit.
A befektetési szolgáltatók éves versenyében a WOOD & Company került az élre, 1,46 ezer milliárd forinttal, megelőzve a CONCORDE Értékpapírt és az ERSTE-t. A decemberi hónapot nézve az első három helyet szintén az említett 3 tőzsdetag szerezte meg.
Az árupiaci összforgalom idén 5,2 milliárd forintot tett ki - tette hozzá a közlemény.