Oroszország vonzereje a közép-ázsiai bevándorlók szemében csökkent.

Oroszország hosszú időn keresztül vonzó úti cél volt a közép-ázsiai munkavállalók számára. Azonban a diszkriminációval, a migránsok ellen irányuló támadások növekedésével, valamint a gazdasági visszaeséssel szembesülve az ország jelentős vonzerejét veszítette el.
A kirgizisztáni Osban élő Aktilek egy évtizeden át dolgozott Oroszországban szakácsként, taxisofőrként, valamint utcaseprőként, mielőtt egy betegség miatt visszatért a hazájába, ahol vállalkozásba kezdve, autókereskedést alapított. A 32 éves férfi megdöbbent, amikor előző hónapban négy év után először járt Moszkvában. "Óriási a különbség a régi és az új Oroszország között" - mondta a Szabad Európának.
A látogatása során akadt olyan nap, amikor a rendőrök három alkalommal is megállították, miután már az érkezésekor kihallgatták. "Bár nem éppen hízelgő, de a bevándorlók helyzete olyan, mintha az emberek és a rendőrök is csak egyfajta terhet látnának bennük, akikkel szemben bármit megengedhetnek" – fejtette ki véleményét.
A közép-ázsiai vendégmunkások milliói évtizedek óta Oroszországot tekintik elsődleges célpontjuknak, még akkor is, ha folyamatos zaklatás és hátrányos megkülönböztetés éri őket. Az utóbbi időszakban azonban a helyzet súlyosbodott: a fizikai támadások egyre gyakoribbá váltak, ami a gazdasági visszaeséssel együtt jelentős mértékben csökkentette az ország vonzerejét.
Az ukrajnai invázió, valamint az azt követő szankciós intézkedések jelentős hatással voltak az orosz gazdaságra, amelynek következtében a rubel értéke drámai csökkenésen ment keresztül. Az események hatására az orosz pénzügyi rendszer megrendült, és a rubel piaci pozíciója gyengült.
Eközben az orosz hatóságok több tízezer közép-ázsiai állampolgárt toloncoltak ki, és sokak beutazását is megtiltották azóta, hogy az Iszlám Állam terrorcsoport márciusban mintegy 140 embert gyilkolt meg egy koncertteremben Moszkva mellett. Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb oroszországi terrortámadásával kapcsolatban több tádzsik férfit letartóztattak, akiket jól láthatóan megvertek és megkínoztak őrizetbe vételüket követően.
Oroszországban a munka világában tevékenykedők közül számosan a gazdasági instabilitást és a fokozódó rendőri felügyeletet emelték ki, mint a legnagyobb félelmeiket. A közép-ázsiai munkaerő áramlása folyamatosan csökken, így egyre többen fordulnak Európa és Dél-Korea felé, hogy új lehetőségeket keressenek.