A lakáshitelek törlesztőrészletei folyamatosan változnak, és az utóbbi időszakban jelentős emelkedést mutattak. Az okok között szerepel a kamatok növekedése, a gazdasági helyzet alakulása és a piaci trendek. Mindezek hatására sok hitelfelvevő szembesül a

Egy év alatt kétszeresére, 18,2 millió forintra emelkedett az átlagos piaci lakáshitel szerződések összege. Miután a béremelkedés és a kamatok csökkenése az emelkedésnek csak kisebb részét tudta ellensúlyozni, az őszi hónapokban a bankokkal szerződő családok már azt vállalták, hogy a nettó átlagbér 33 százalékának megfelelő törlesztőrészletet fizetnek - hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
Egyetlen év alatt rendkívüli mértékű növekedés tapasztalható, hiszen a családok által felvett piaci lakáshitelek átlagos összege megduplázódott - hívja fel a figyelmet Gergely Péter. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője hangsúlyozza, hogy 2023 októberében a piaci kamatozású lakáshitelek átlagos értéke 9,1 millió forint volt, míg idén októberben a megkötött lakáshitel szerződések átlagosan már 18,2 millió forintról szóltak.
Az átlagos lakáshitel összegének drasztikus megugrását a szakértő szerint mindennél jobban mutatja, hogy a 2023-at megelőző öt évben mindössze 7,3 százalékkal nőtt az átlagos lakáshitelek szerződéses összege: 2018 októberében egy lakáshitel szerződés átlagosan 8,52 millió forintról szólt.
Az a fránya infláció
A BiztosDöntés.hu szakértője, Gergely Péter, rámutatott, hogy a lakáshitelösszegek drámai emelkedése mögött több tényező áll. Az egyik legfőbb ok az elmúlt időszakban tapasztalt jelentős infláció, amely már beépült az ingatlanárakba. Gergely Péter szerint az adatok azt is jelzik, hogy a pénzromlás jelentős mértékben csökkentette a háztartások megtakarításait. Ez különösen aggasztó lehet azok számára, akik jelenleg lakásvásárlásban gondolkodnak, hiszen sokkal kevesebb lehetőségük van a korábbi megtakarításaikra támaszkodni.
Kétségtelen, hogy a háztartások jövedelme az utóbbi évben emelkedett - mutat rá a BiztosDöntés.hu szakértője. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, szeptemberi statisztikái szerint a nettó átlagkereset 417 246 forintra rúg, ami mindössze 11,2 százalékkal haladja meg a tavaly októberi 375 330 forintot.
A háztartások adósság terhén nagyobb mértékben csökkentett az, hogy az elmúlt egy év alatt több mint 150 bázisponttal csökkentek a piaci lakáshitel-átlagkamatok. Ennek köszönhetően míg a felvett hitelösszeg megduplázódott, addig az adósok által az átlagos hitelösszegről szóló 20 éves lakáshitel szerződésre fizetett törlesztőrészlet "csak" 77 százalékkal emelkedett: aki 2023 októberében vette fel a 9,1 milliós átlaghitelt, az 78 000 forint körüli törlesztést fizet havonta, míg aki idén októberben 18,2 millióra szerződött 20 évre, annak a hitelszerződése átlagosan 138 000 forintos havi törlesztőrészlet megfizetésére kötelezi adósként.
Az átlagbér harmadára futott a törlesztőrészlet
Gergely Péter rámutatott, hogy a következő hónapokban figyelmeztető jelek mutatkozhatnak, hiszen az ügyfelek által vállalt kezdő törlesztőrészletek az őszi időszakban már meghaladhatják a nettó átlagbér egyharmadát. Ezt a helyzetet különösen figyelemre méltónak találja a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője, tekintettel arra, hogy a korábbi időszakban a háztartások szigorúan betartották azt az irányelvet, miszerint a lakáshitel-törlesztésük csak a nettó átlagbér 20-23 százalékát érheti el.
Nincs miért aggódni, mivel a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hitelfék szabályai értelmében, ha valakinek a nettó havi jövedelme 600 ezer forint, akkor a hiteltörlesztő részlet maximum a jövedelem 50%-áig terjedhet.
Ez azt jelenti, hogy a Magyar Nemzeti Bank által megállapított 6,74%-os átlagos hitelköltség figyelembevételével a nettó átlagkeresettel rendelkező, példánkban említett személyek 20 éves futamidőre akár 27,5 millió forint értékű hitelt is igényelhetnek.