A klímaváltozás olyan mértékben felgyorsult, hogy a tudósok egy része is meglepődik a jelenségeken – írja a G7, ahol a gazdasági események érthető magyarázataival foglalkoznak.


2024-ben először lépte át a Föld éves átlaghőmérséklete a Párizsi Klímaegyezmény által megállapított 1,5 fokos határt. A Copernicus Éghajlati Információs Szolgálat adatai szerint a tavalyi év volt a legmelegebb, amit valaha is regisztráltak, 1,6 fokkal meghaladva az ipari forradalom előtti átlagot. Ráadásul az elmúlt évtized mind a tíz legforróbb évét magában foglalja.

Miért van ez kulcsfontosságú? Azok az országok, amelyek a leginkább érintettek, számára ez nem csupán egy bizalmas kérdés: élet és halál között egyensúlyoznak. A globális felmelegedés 1,5-2 fokos határértékének betartása sorsdöntő feladat. Az élővilág pusztulása, a szélsőséges hőhullámok és a tengerszint emelkedése mind-mind óriási fenyegetést jelentenek, amelyek nemcsak környezeti, hanem gazdasági és társadalmi következményekkel is járnak.

Alulnézet: a szélsőséges időjárási jelenségek, hőhullámok mellett az olyan heves esőzések, áradások gyakoriságát is növeli a felmelegedés, mint ami szeptemberben Közép-Európát sújtotta. A Boris mediterrán ciklon euró milliárdokban mérhető kárt okozott a környező országokban.

Számokban kifejezve: Ürge-Vorsatz Diána klímakutató a Portfoliónak adott friss nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy 2024 várhatóan Magyarország történetének legmelegebb éve lesz, megdöntve a korábbi rekordokat.

Légifotó: A 2015-ös Párizsi Klímaegyezmény célja, hogy megakadályozza a bolygó átlaghőmérsékletének tartós emelkedését 1,5 fokkal az ipari forradalom előtti szinthez viszonyítva. Azonban az elmúlt év során a szén-dioxid kibocsátás mértéke soha nem látott magasságokba emelkedett, ami komoly kihívások elé állítja az egyezmény végrehajtását.

Antonio Guterres, az ENSZ főtitkára, a közelmúltban megdöbbentő hőmérsékleti rekordokat éghajlati összeomlásként jellemezte. Újévi beszédében hangsúlyozta, hogy sürgető szükség van arra, hogy azonnal cselekedjünk, és véget vessünk az üvegházhatású gázok kibocsátásának, mivel az időnk kimerülőben van.

Mi következik? A felmelegedés mértéke a tudósokat is meglepi. A BBC-nek nyilatkozó klímakutató szerint alulbecsülhették a klímaváltozás és az El Nino jelenség hatásait, azt pedig egyelőre nem tudják, hogy az elmúlt egy-két év trendjei tartósak maradnak-e.

Related posts