Gulyás Gergely bejelentette, hogy itt az ideje az új 15%-os árrésstopnak.

A kormányülésen Gulyás Gergely bejelentette, hogy az árrésszabályozás sikeresen működik.
A jelenlegi gazdasági környezetben elfogadhatatlan, hogy a kereskedők indokolatlan mértékű profitra tegyenek szert. Éppen ezért döntöttek az intézkedés kiterjesztéséről.
A drogériákban mostantól 15%-os árrésmaximum lép életbe.
Ez meghaladja az élelmiszerek 10%-os szintjét.
Ezek a releváns termékek:
Az árrésstopot Orbán Viktor jelentette be még a múlt hónapban, a rendelet elvileg május 31-ig tart. A legfontosabb pont, hogy
Az árrés nem lépheti túl a 2025. januári hónapban érvényesített átlagos árrés szintjét, és maximum 10 százalékra korlátozódik.
Amennyiben egy olyan üzletben vagy online platformon, amely 2023-ban meghaladta az 1 milliárd forintos bevételt, 2025 januárjában egy termék nem kerül forgalomba, az árrés a legutolsó hónap átlagos árrésének mértékét követi, de maximum 10 százalékos korlátozással.
A saját márkás termékek aránya nem lépheti túl a 2025. január és február hónapban értékesített összes mennyiség arányát. Amennyiben egy kereskedő az adott terméket ezekben a hónapokban nem kínálta, úgy az utolsó rendelkezésre álló havi arányt kell alapul venni.
Az érintett termékek a következők:
A húsok kategóriájába tartozik a friss, hűtött és fagyasztott termékek széles választéka, beleértve a csontos, bőrös, filézett, darabolt, szeletelt és darált formákat is. Ezen kívül megtalálhatók csomagolás nélküli és csomagolt opciók is. Fontos megemlíteni, hogy a laktózmentes lehetőségek esetében is érvényben van az árrésstop.
A rendelet értelmében a megnevezett termékeket folyamatosan elérhetővé kell tenni a 2024-es évben értékesített átlagos napi mennyiség alapján. Azok a kereskedők, akik a rendelet hatályba lépése után kezdik el ezen termékek forgalmazását, lehetőséget kapnak arra, hogy egy másik üzletük adatait felhasználják az árrés és a megfelelő arányok meghatározásához. Fontos, hogy a választott üzletet az értékesítési tevékenység megkezdése előtt legalább három nappal be kell jelenteni a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóságnak.
A fogyasztóvédelmi hatóság automatikusan végzi az előírások betartásának ellenőrzését, és amennyiben jogsértésre derül fény, különféle bírságokat szabhat ki a szabályszegőkkel szemben.
Az árrés megsértése esetén termékkategóriánként öt millió forint bírságot szabnak ki.
Ha a saját márkás termékek aránya meghaladja a megengedett szintet, akkor a kiszabott bírság mértéke a következőképpen alakul:
Készlethiány esetén a bírság összege:
Súlyos jogsértés bekövetkeztekor az üzlet vagy az online platform működését legalább egy napra, de legfeljebb fél évre felfüggeszthetik. Különleges körülmények között a hatóság figyelmeztetést is alkalmazhat. A kereskedő mentesül a bírság alól, amennyiben képes bizonyítani, hogy a jogsértés oka az ő érdekkörén kívül esett. Ismételt jogsértés esetén a bírság mértéke megduplázódik, és naponta többször is kiszabható. Amennyiben a kereskedő nem teljesíti a tájékoztatási kötelezettségét, akár egymillió forintos bírsággal is sújthatják.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.