A Greenpeace aktivistái Nyékpusztán fúrótoronyra mászva fejezték ki ellenállásukat.
A Békés megyei gázmező kitermelési folyamata jelentős kockázatokat hordozhat, különösen az ivóvíz ellátás szempontjából.
A Greenpeace aktivistái merész akciót hajtottak végre a nyékpusztai gázmezőn, amikor felmásztak a fúrótoronyra, és egy figyelemfelkeltő STOP FRACKING feliratot lógattak le. Ezzel a látványos megmozdulással a fracking, vagyis a rétegrepesztéses gázkitermelés hazai betiltását követelték. A Greenpeace Magyarország közleménye szerint az akció célja, hogy felhívja a figyelmet a környezeti kockázatokra és a fenntartható energiaforrások fontosságára.
A fotók alapján úgy tűnik, hogy sikerült felmászniuk a toronyra, miközben a helyszínre három rendőrautó is megérkezett.
A Sarkadkeresztúr melletti gázmezőn az energiaárak egekbe szökése miatt 2022-ben kezdte el a kitermelést a magyar állam tulajdonában lévő MVM Zrt. A költséges és vitatott technológiáról lapunk is cikkezett:
A fracking, a hidraulikus repesztés módszere, nem csupán egyéb környezeti kockázatokat hordoz magában, hanem a talajvíz szennyezéséhez is hozzájárulhat. Ez pedig súlyos következményekkel járhat az ivóvíz forrásainkra és a helyi ökoszisztémákra nézve, veszélyeztetve ezzel a közösségek egészségét és a természetes élőhelyek egyensúlyát.
A környezeti kockázatok miatt számos európai országban már elvetették ezt az eljárást, míg hazánkban, ahol a vízhiány már régóta komoly problémát jelent az Alföld területén, még mindig alkalmazzák. Legújabb méréseik alapján rákkeltő anyagok jelenlétét mutatták ki a levegőben az MVM Békés megyei gázüzemének környezetében.
Erről az MVM közleményben múlt héten azt írta, hogy "a földgázkitermelés során - a nyékpusztai lelőhelyek esetén is - kiemelten fontosnak tartja a környezetterhelés minimalizálását és a környezeti értékek megóvását. Ennek megfelelően a műveleteket valamennyi vonatkozó környezetvédelmi és egyéb jellegű előírás teljes körű betartásával valósítjuk meg, a fúrások helyeit a vonatkozó törvényi és szakhatósági előírások maradéktalan betartásával, az emberi élet és egészség, valamint a környezet védelmét kiemelten kezelve jelöltük ki." A Greenpeace mérése pedig szerintük nem felelt meg a hatályos szabályoknak.
A 444 híradása szerint az állami vállalat megerősítette, hogy „a beruházás minden szükséges hatósági és szakhatósági engedéllyel rendelkezik, beleértve a hatályos környezetvédelmi engedélyeket is. A munkálatok során szigorúan betartják a vonatkozó környezetvédelmi és egészségvédelmi előírásokat.”
A Greenpeace szerint a nyékpusztai gázmező bővítésével összefüggő környezeti hatásvizsgálati eljárás jelenleg zajlik a Békés Vármegyei Kormányhivatalnál, a szervezet észrevételei itt olvashatók.
A Greenpeace nemcsak a technológiát, hanem magát a földgázkitermelést is leállítaná legkésőbb 2035-ig, hogy "elkerülhessük a klímaváltozás legrosszabb forgatókönyveit". Ezért a fúrótoronyhoz vezető utat "A klímaválság útjának" nevezték el.