Felismered ezt az apró tárgyat? A Kádár-korszak időszakában szinte minden gyerek zsebében ott lapult, mint egy titkos társ.

Az úttörők fél évszázadon keresztül formálták az iskolai közösségek mindennapjait, és jellegzetes tárgyaik még ma is nosztalgiát ébresztenek mindazokban, akik megélték ezt az időszakot.
A Kádár-korszak emlékei között számos olyan tárgy, játék, ruházati termék és bútor bukkant fel, amelyekre ma már nosztalgikus érzésekkel gondolunk vissza. A választék meglehetősen szűkös volt, így sok család hasonló társasjátékokkal játszott, míg a gyerekek a szinte egyforma rekamiékon heverésztek, legyen szó saját otthonról vagy egy barát délutáni vendégségről. Közben pedig nem maradhatott el a pilóta keksz és a négercsók sem, melyek íze máig sokakban élénken él.
Az iskolai úttörőcsapatok közel öt évtizeden keresztül formálták a magyar gyerekek életét, és ezáltal nem meglepő, hogy eme élmények a Kádár-korszak egyik legmaradandóbb emlékét jelentik.
A szocializmus alatt az iskolás gyermekek túlnyomó többsége a tagja volt valamelyik őrsnek vagy rajnak, amelyben a kommunista ideológiai nevelés döntő szerepet játszott. Emellett sportlehetőségek, KISZ-es nyári táborok, színjátszókörök, akadályversenyek, kirándulások is gazdagították a gyerekek hétköznapjait.
Jellegzetes tárgy volt ebben a korszakban az úttörő síp, amit sokan a mai napig megőriztek maguknak. Aukciókon is hozzá lehet jutni a jellezgetes műanyag síphoz, piros nyakbaakasztóval.
Az ünnepségeken és a csapatgyűléseken minden gyereknek egyforma egyenruhát kellett viselnie. A fiúk nadrágot, a lányok szoknyát hordtak, az úttörőöv, a nyakkendő és a síp mindenki öltözékéhez hozzátartozott.
Az úttörő nyakkendők kezdetben fehér alapon két élénk csíkkal, az egyik vörös, a másik kék színnel díszítve jelentek meg. Ezt követően a vörös nyakkendő vált népszerűvé, amely a kezdeti időkben csak azok számára volt elérhető, akik kiemelkedő munkát végeztek az úttörő közösségben.
"Az őrsök, csapatok és rajok külön-külön sajátos szimbóluma a csapatzászló volt. Minden közös nagygyűlés a zászló bevonulásával kezdődött Az iskolákban a ballagási szertartás külön napirendi pontja volt, amikor a nyolcadikosok átadták zászlójukat a hetedikeseknek"
- olvasható Bpretro.com oldalon.
Érdemes egyszer átfutni az úttörők 12 pontját is, amit minden gyereknek fejből kellett tudnia, ha álmából felébresztették is:
1990-ben egyik napról a másikra megszűnt a Magyar Úttörők Szövetsége. Habár papíron a mai napig létezik, már csak néhány önkéntes úttörő tanulja énekelgetve a tűzgyújtás és a csomókötés fortélyait. Az egyik utolsó hivatalos úttörő avatásról szerencsére készült egy felvétel, ami felidézi a korszak hangulatát: