Ezek a korongok lenyűgöző bepillantást nyújtanak a vikingek fejlett technológiai tudásába. A régészeti leletek tanulmányozása során világossá válik, hogy a vikingek nem csupán harcosok voltak, hanem rendkívül ügyes kézművesek és innovátorok is, akik kifin


Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány alapján a vikingek fejlett technológiájáról árulkodhatnak azok a titokzatos középkori kőkorongok, amelyeket Ukrajnában tártak fel - írja a The Independent. A kutatók úgy vélik, hogy a nyolc egyedi, könnyen megmunkálható ásványból készült, a 12-13. századra datálható tárgy napiránytű lehetett.

Az ilyen típusú eszközök a nap fényének segítségével segítik a tájékozódást, és a középkorban a korabeli technológia igen fejlettnek számított.

A régészek úgy vélik, hogy a vikingek nem csupán Skandinávia határain belül használták ki tudásukat, hanem azt más közösségekkel is megosztották. Ezzel hozzájárultak navigációs technikáik széleskörű elterjedéséhez, amely lehetővé tette, hogy más népek is felfedezzék és kihasználják az óceánok rejtett útvonalait.

Az Ukrajnában felfedezett régészeti leletek párhuzamokat vonnak bizonyos, Grönlandon és Lengyelországban előkerült viking műtárgyakkal.

A szakértők eleinte azt hitték, hogy a korongokat naptárként, esetleg kézműves eszközként használták a helyiek, egyes jellemzőik, például a rajtuk látható gyűrűk és vonalak ugyanakkor kérdéseket vetettek fel az értelmezésükkel kapcsolatban. Olena Veremejcsik és Olga Antowska-Gorączniak, a tanulmány szerzői megerősítették, hogy a leletek a 12. és 13. század során készültek, és hasonlítanak három máshol felfedezett viking napiránytűre.

A vikingek, a 8-9. század során, felfedező útjaik során eljutottak a Balti-tenger mögötti területekre, beleértve a mai Ukrajnát, Oroszországot és Fehéroroszországot. E régiókban településeket alapítottak, és aktívan kapcsolatba léptek a helyi lakossággal. E találkozások következtében nemcsak kereskedelmi és kulturális interakciók alakultak ki, hanem a vikingek technológiai tudásának átadása is hozzájárult a helyi közösségek fejlődéséhez.

A csapat véleménye szerint a korongok alapanyaga a helyi gyártásra utal, míg a dizájn és a funkció skandináv gyökereket mutat. A szakértők hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy eredményeiket megerősíthessék.

Related posts