Most mindenkit foglalkoztat a kérdés: vajon érkezik-e a várva várt májusi eső, ami aranyat ér?


Az Alföldön és a Kisalföldön akadozik a tavaszi vetések kelése a száraz talaj miatt, sürgősen csapadékra lenne szükség.

A HungaroMet Zrt. legfrissebb agrometeorológiai elemzése alapján az ország jelentős része egyre súlyosabb aszállyal küzd, különösen az Alföld és a Kisalföld térségében. Ezeken a vidékeken a felső talajréteg kritikus mértékben kiszáradt, ami komoly akadályt jelent a tavaszi vetések megfelelő kelésében. Bár a meteorológusok a jövő hét elején csapadékot prognosztizálnak, a csapadék egyenetlen eloszlása miatt ez a helyzetet nem feltétlenül fogja mindenhol orvosolni.

A csapadék eloszlása rendkívül változékony, és a környezetünk állapota gyorsan romlik.

Az áprilisi hónap során tapasztalt záporok és zivatarok nem mindenütt hozták el a várt esőmennyiséget. A Szeged, Jászberény és Biharkeresztes által határolt háromszög, valamint számos más terület is teljes mértékben elmaradt a csapadéktól, míg délnyugaton és a középső országrészben helyenként 40-50 milliméter eső is lehullott. Ez a csapadék eloszlásának markáns eltérése jelentős hatással volt a talaj nedvességtartalmára.

Az Alföld jelentős részén a felső 20-30 cm-es talajréteg kritikusan száraz, így a vetések nagyon nehezen kelnek ki. Ez különösen aggasztó, mert a kukorica és a napraforgó fejlődéséhez alapvető fontosságú lenne a megfelelő talajnedvesség a csírázási szakaszban.

Az őszi vetések szempontjából rendkívül kedvező feltételek alakultak ki. Az időjárás enyhén csapadékos, a hőmérséklet pedig ideális a magvak csírázásához. A talaj nedvességtartalma optimális, így a növények gyorsan gyökeret ereszthetnek. Ezek a körülmények hozzájárulnak a jövő évi bőséges terméshez, és lehetőséget adnak a gazdák számára, hogy sikeresen felkészüljenek a következő szezonra.

A repce már pompázik virágainak színeiben, míg a búza a szárbaindulás szakaszában van – ezek a növények gazdag gyökérzetüknek köszönhetően elegendő nedvességet képesek felvenni. Ennek eredményeként az őszi vetések fejlődése jelenleg kedvező ütemben zajlik. A gyümölcsfák virágzása a legtöbb fajnál már befejeződött, csupán a birs és a dió virágai pompáznak még az északi tájakon.

A vegetációs index elemzése szerint az ország területén a növényzet zöldülése kiemelkedően intenzív, különösen a középhegységi régiókban. A zöldborítás állapota jelentősen túlszárnyalja a hosszú távú átlagokat, ami azt jelzi, hogy a természetes vegetáció tavaszi fejlődése a megszokott ütemnél gyorsabb ütemben halad.

Esőfelhők közelednek, de hogy hol és mennyire fognak eloszlani, az még rejtély marad.

A vasárnaptól kezdődő időszakban újabb lehűlés és esős időszak várható: vasárnaptól keddig 5-30 milliméter csapadék hullhat, főként záporok és zivatarok formájában. Ugyanakkor ennek mennyisége és eloszlása erősen változó lesz, így az aszályos területek egy része sajnos kimaradhat a kedvező hatásokból.

A hőmérséklet csökkenésével hétfőn a nappali csúcsértékek 13-19 Celsius-fok körül alakulnak majd, és az éjszakák is jóval hűvösebbek lesznek. Ez a hűvös idő szintén lassíthatja a vetések korai fejlődését ott, ahol eddig is küzdöttek a csírázással.

Természetesen, íme egy egyedibb megfogalmazás: "Forrás: Magyar Távirati Iroda (MTI)"

Az indexkép forrása: Pixabay

Related posts