Még sosem láttunk olyan édes és elbűvölő filmet a Jeti Moziban, mint a Mignon!


Papp Bojána nagysikerű Börtönrap című dokumentumfilme után, Oláh Kata jelentkezik újabb filmmel a Jeti Moziban. Oláh Kata többszörösen díjazott, egészestés dokumentumfilmje, a Digitális nomádom, most egy rövid dokumentumfilmmel is kiegészül a Jeti Mozi kínálatában.

A Mignon egy rendkívül cuki, szórakoztató és mégis megható film. A történet Proust madleine süteményillatából kibontakozó emlékképekhez hasonlóan, a mignon süteményből indul ki és teszi érthetővé mi az összefüggés a főszereplők, az evés és a tánc között. Nagyon ajánlom azoknak, akik szeretik az időseket. A film vasárnap este lesz látható a 444-en és a 444 Youtube csatornáján.

Marika 82 éves. Apró, törékeny, özvegy asszony. Két szenvedélye van, a tánc és a sütemények. Jánossal 20 éve találkozott egy táncos esten, ahol a férfi nemcsak a parketten varázsolta el, hanem utána minden alkalommal cukrászdába vitte, ahol annyi süteményt ehetett, amennyit csak akart.

A pár kétlaki életet él: ha nincs fellépés, Simontornyán, János házában pihennek, de ha táncra perdülnek - és erre gyakran sor kerül, hiszen a nyugdíjas táncklubok körében óriási népszerűségnek örvendenek -, akkor Marika apró budapesti garzonjában húzzák meg magukat. Marika szívből szereti Jánost, és hálás neki a törődésért, mégis egész nap csak zsörtölődik vele, pedig ő az első ember az életében, aki feltétel nélkül szereti, és minden kívánságát lesi.

Amikor felveheti csillogó ruháját a hozzávaló kopogós cipővel és színpadra lép, minden más megszűnik. Eltűnik a gyerekkora óta cipelt fájdalom, a magány és a kiszolgáltatottság érzése. Csak a tánc marad és egy pillanatra minden tökéletesnek tűnik. Ezekért a pillanatokért él, és János boldogan asszisztál ehhez.

Egy film a gyermekkori traumák hosszú árnyékáról, az öngyógyítás erejéről, a párkapcsolatok bonyolultságáról és az álmok beteljesüléséről.

A Mignon bemutatója 2019-ben zajlott a Budapest International Documentary Festival keretein belül. Ezen a rangos eseményen a film elnyerte a legjobb rövid dokumentumfilmnek járó fődíjat, míg a Blue Danube Film Festivalon a zsűri elismerését is kiérdemelte. A produkciót számos filmfesztiválon vetítették, többek között Szerbiában, Grúziában, Angliában, Indiában, Hollandiában és Franciaországban, így széleskörű nemzetközi elismerésnek örvendett.

Oláh Kata rendező és producer különböző szerepkörökben tevékenykedik, de pályafutása során mindig a film- és televíziós ipar iránti szenvedélye vezette. Dokumentumfilmjeiben finoman és alaposan boncolgatja a társadalmi kérdéseket, amelyek a hazai és nemzetközi filmfesztiválok közönségét és zsűrijét egyaránt lenyűgözték. 2019-ben a Magyar Filmakadémia legjobb vágó díját nyerte el a „Rotschild Klári legendái” című televíziós dokumentumfilmért, amely mélyreható betekintést nyújtott a magyar kultúrába. A „Aki legyőzte az időt - Keleti Ágnes” című alkotása 2022-ben a CineFesten a FIPRESCI-díjjal tüntették ki, míg a „Keskeny az út a boldogság felé” című filmje 2023-ban a Thessaloniki Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a zsűri különdíját, majd 2024-ben a Septimius-díjat is átvehette, számos más rangos kitüntetés mellett. Kata munkássága továbbra is inspiráló példa a társadalmi témák filmes feldolgozásában.

Oláh Kata és férje, Csukás Sándor, aki operatőrként és rendezőként tevékenykedik, közösen hozták létre a Makabor Stúdió Kft.-t. A családi vállalkozás 2018-ban bővült, amikor lányuk, Csukás Borbála producerként csatlakozott a csapathoz. Az elmúlt másfél évtized során a stúdió számos dokumentum- és fikciós kisjátékfilmet alkotott, amelyek sikeresen bemutatkoztak hazai és nemzetközi filmfesztiválokon. Jelenleg hat filmjük elérhető a Maxon platformján.

A Jeti Mozi, a 444 aloldalaként, a Magyar Dokumentumfilmesek Egyesületével (MADOKE) együttműködve jött létre, hogy egy különleges platformot kínáljon a magyar dokumentumfilmek számára. Célunk, hogy a közönséghez eljuttassuk azokat a figyelemre méltó alkotásokat, amelyek a premier után gyakran a feledés homályába merülnek. Számos esetben ezek a filmek díjnyertesek és széles körben elismertek, mégis nehezen hozzáférhetők a mozibemutatójukat követően. A Jeti Mozi nem csupán a filmek bemutatásának helyszíne, hanem a 444 YouTube csatornájára is feltöltjük őket, így a nézők bármikor élvezhetik őket. Fontos megjegyezni, hogy a filmek kizárólag Magyarország területén érhetők el.

Related posts