A magyar közösség érdekeinek védelme kiemelt fontosságú Romániában is - nyilatkozta Kövér László a Mandinernek.

A kétoldalú kapcsolatok, az adott országban élő nemzeti közösségek helyzete, valamint a brüsszeli politikai döntések és az európai uniós közös ügyek mind olyan területek, amelyek jelentős hatással bírnak a régiók fejlődésére és a társadalmi kohézióra. Ezek a dimenziók nemcsak a diplomaták, hanem a helyi közösségek életére is rányomják bélyegüket, hiszen a nemzeti identitás megőrzése és a nemzetközi együttműködés egyensúlya kulcsfontosságú a stabilitás és a fejlődés szempontjából. Az európai együttműködés keretein belül a különböző kultúrák és hagyományok kölcsönhatása gazdagítja a közös jövőt, amelyben minden érintett fél érdekeit figyelembe kell venni.
A nemzeti közösségek kérdése ez esetben a meghatározó körülmény.
Soha nem titkoltuk, hogy ez minden esetben érvényes. Magyarország számára kiemelten fontos kérdésről van szó, különösen az Ukrajnával fennálló konfliktusok fényében. A leglényegesebb szempont a helyi magyar közösségek jogainak, méltóságának és érdekeinek tiszteletben tartása. Ebből a kiindulópontból közelítünk, és ennek megfelelően nyitottak vagyunk bármely politikai vezetés irányába történő együttműködésre.
Lehetőség nyílik arra, hogy elvonatkoztassunk a múltbeli eseményektől az AUR elnökjelöltjének kapcsán?
Szó sincs róla. Ez egy súlyos probléma, s nyilvánvalóan a félreértések alapjául részben az szolgál, hogy vajon ezeket mi figyelmen kívül hagyjuk vagy elfelejtjük-e, amikor a jövő politikájáról beszélünk. Az AUR elnöke példátlanul messze ment korábban a magyarellenes gesztusok és kijelentések megtételében, vagy akár akciók szervezésében. Teljes mértékben megértjük az ebből fakadó aggodalmakat, amiket mi is osztunk. Ugyanakkor mi valamennyi potenciális partnerrel azzal a reménnyel kezdjük meg az esetleges együttműködést, hogy ha ezek a problémák nem is helyezhetők zárójelbe, vagy nem is szüntethetők meg, legalább olyan folyamatokat tudunk elindítani, amelyek révén ezek az időben egyre kisebb jelentőségre tesznek szert. Hadd hívjam fel a figyelmet azért a pozitív példákra is!
Mire gondolsz? Mi az, ami foglalkoztat, vagy ami éppen most a fejedben jár? Esetleg egy új ötlet, egy régi emlék, vagy egy jövőbeni álom? Mindenki másképp éli meg a gondolatait, és néha jólesik megosztani őket. Te miről álmodozol most?
Az első Orbán-kormány idején Fico miniszterelnök úr volt Szlovákia élén, s azt hiszem, mindannyian emlékezünk azokra a durva incidensekre, amik az ottani magyarságot annak idején érték. Ma mégis azt látjuk, hogy az Európai Unión belül az ismét Robert Fico által vezetett Szlovákia álláspontja áll szinte minden kérdésben a legközelebb a miénkhez. Az ő támogatásukra számíthatunk, és ők is a miénkre. Talán az is elmondható, hogy noha koránt sincs a felvidéki magyarság helyzete ott, ahol lehetne, a kormányzati viszonyulás jelentős, pozitív irányú elmozdulást mutatott az elmúlt években a magyar közösség problémái iránt. De ha Szerbiát vesszük, akkor talán még szembeötlőbb a helyzet!
Megtettük a megfelelő, bölcs lépéseket a kiegyezés irányába, olyan gesztusokat tettek a korábbi államelnökök Szerbia és Magyarország részéről, amelyek elindítottak egy megbékélési folyamatot. Ebből mára stratégiai szövetség formálódott, az ottani magyarság helyzete is jelentős mértékben javult. Ha valaki azt olvassa ki a szavaimból, hogy mind a Vajdaságban, mind a Felvidéken valamiféle Kánaán lenne a magyar közösség élete, akkor ezt szándékosan érti félre.
Úgy érzem, a politika világában a türelem, a kitartás és a bölcsesség nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy elérjük a vágyott célokat. Ennek a célja pedig az, hogy erdélyi és más elszakított nemzetrészeink békében, zavartalanul és prosperáló környezetben élhessenek saját, több ezer éves gyökereiken. Fontos, hogy megőrizzék nyelvüket, kultúrájukat, hitét és nemzeti identitásukat, hiszen ezek alkotják közösségeink igazi értékét és gazdagságát.
A Tisza Párt véleménye szerint Orbán Viktor elárulta a határon túli magyar közösségeket, ami sok vitát generál. Ez a megállapítás arra utal, hogy a párt úgy érzi, a miniszterelnök nem tett eleget a külhoni magyarok érdekeinek védelméért és támogatásáért. A határon túli közösségek sorsa különösen fontos kérdés a magyar politikai diskurzusban, hiszen sokan úgy vélik, hogy a kormány felelőssége a diaszpóra támogatása és a kapcsolatok ápolása. A Tisza Párt álláspontja tehát arra figyelmeztet, hogy a nemzeti összetartozás ügyének prioritást kellene élveznie a kormányzati politikában, és hogy a határon túli magyarok hangja is hallható legyen a döntéshozatal során.
Ezek nem tudnak mást, csak rombolni és gyalázkodni, ócska, nyilas meg olykor komcsi propagandával operálni. Bármihez is nyúlnak, az bemocskolódik - így van ez a nemzetpolitikával is. Az bízzon bennük a nemzeti ügyek tekintetében, akinek két édesanyja volt.