Ehhez az összeghez juthatsz el, ha végigfutod a Balaton körüli utat.

Nemhogy maratoni táv, sokszor pár kilométer is lehetetlennek tűnik. Az ultrafutás azonban egész más távlatokba visz: fizikailag, szellemileg és anyagilag is.
Sokan hosszú hónapok, sőt évek során készülnek a 10 kilométeres vagy a félmaratoni távok teljesítésére, és van, aki soha nem ér el idáig. A futás népszerűsége miatt sokan azt gondolják, hogy ez egy egyszerű és olcsó sportág, amelyhez csupán a két lábunkra van szükség. Míg a rövid távokat sokan könnyedén abszolválják, az ultrafutás – ami 42 kilométer feletti távokat jelent – olyan komoly elkötelezettséget és áldozatokat igényel, amelyeket a kívülállók talán nem is értenek meg. E témában Kriminál Istvánt kérdeztük, aki már 15 éve szenvedélyesen fut, és több mint öt éve részt vesz ultraversenyeken is, például az évente megrendezett Ultrabalatonon, amelynek távja 221 kilométer.
Milyen felszerelés szükséges egy ultrafutónak? Mik a költségei egy versenyzőnek?
A futás alapköve egy megbízható, legalább közepes minőségű futócipő, hiszen enélkül a lábunk nem bírja sokáig a strapát. Különösen fontos, hogy a cipő kialakítása támogassa az izomzatunkat, hiszen egy ultratávon kiemelkedően fontos a megfelelő lábbeli. A jó futócipők ára általában 70-90 ezer forint között mozog, ami nem csupán egyszeri kiadást jelent, hiszen a legjobbak is elkopnak körülbelül 1000 kilométer után. Tapasztalataim szerint érdemes legkésőbb negyedévente új cipőt beszerezni, ha hosszú távon szeretnénk futni. Ne feledkezzünk meg a cipőbe való zokniról sem! Egy speciális futózokni ára 6-8 ezer forinttól indul, és természetesen itt is több párra lesz szükségünk. Ezen túlmenően a megfelelő ruházat is elengedhetetlen, különösen télen, amikor az aláöltözet kulcsfontosságú a testhő szabályozásában. A test megfelelő hőmérsékletének fenntartása minden sportágban elengedhetetlen, de a futás során különösen figyelni kell erre.
A sportember azt is elmondta, hogy a kiegészítők közt szintén nagyobb tétel egy futáshoz is jó óra, mellyel a pulzuson kívül számos más fontos adatot kaphatunk a testünkről. Ultra táv esetén elengedhetetlen és 200 ezertől akár 500 ezer forintig is mozoghatna az árai - pár évente azonban szintén elhasználódik. Emellett különféle vízben oldható porok és zselék is kellenek szép számmal a versenyekre, de a hosszabb edzőtávokra is, hiszen 30-40 kilométer után már nehezen tudunk szilárd ételt befogadni. Efölött 8 kilométerenként kell bevinni tápanyagot, ásványi anyagot és vitaminokat, hogy vissza tudjuk pótolni az elhasznált energiát. Ezek darabonként pár ezer forintba, de jóval többe is kerülhetnek. Az egyes versenyek nevezési költségei szintén számottevők, ultrák esetében 10 ezer forinttól kezdődnek, de - például az Ultrabalaton - akár 50-60 ezer is lehet. A versenyre eljutás, szállás és segítők költségeit nehéz konkretizálni, de a százezres nagyságrendet megüti.