Egyre több magyar talál magának munkát: ennyivel emelkedett most a foglalkoztatottak száma - Pénzcentrum


A magyar munkaerőpiac továbbra is dinamikus aktivitást mutat: 2025 első negyedévében az álláshirdetések száma 0,97%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva, ugyanakkor a jelentkezések száma közel 5%-kal nőtt. Ezt a tendenciát a Profession.hu legfrissebb negyedéves elemzése világítja meg.

11 vármegyében és Budapesten csökkent az újonnan aktivált hirdetések száma, míg 8 vármegyében növekedés volt tapasztalható. A legnagyobb visszaesés Heves (22%), Békés (21%) és Tolna (13%) vármegyékben történt, míg a legjelentősebb bővülés Somogy (14%), Baranya (12%) és Csongrád-Csanád (10%) vármegyékben figyelhető meg. A Profession.hu adatbázisában a regisztrált felhasználók száma 3,6%-kal nőtt 2024 első negyedévéhez képest, viszont 6,7%-kal kevesebben regisztráltak, mint a 2024-es év első negyedévében.

A jelentkezések száma országos szinten 4,8%-kal nőtt 2024 első negyedévéhez képest, és a legtöbb vármegyében szintén emelkedés figyelhető meg. Csak négy térség mutatott visszaesést: Hajdú-Biharban 10%-os, Békésben 7%-os, Baranyában 7%-os, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 5%-os csökkenés tapasztalható. A legjelentősebb növekedés Csongrád-Csanád (28%), Fejér (18%) és Győr-Moson-Sopron (17%) vármegyékben figyelhető meg a munkavállalói aktivitás terén. A területek elemzése alapján a cégvezetés, HR és közigazgatás szektorok iránt mutatkozott a legnagyobb érdeklődés, míg a mezőgazdaság, ügyfélszolgálat, jog és IT programozás területeken a jelentkezőszám csökkent a legnagyobb mértékben a tavalyi év azonos időszakához képest.

Az országos szintű hirdetési számok enyhe, körülbelül 1%-os csökkenést mutatnak, ami arra utal, hogy a cégek továbbra is óvatosan közelítik meg a toborzást. A legnagyobb visszaesés az IT programozás, a mérnöki és az SSC szektorokban figyelhető meg. Budapest esetében is hasonló tendencia tapasztalható, ahol ugyanezek a területek szenvedték el a legjelentősebb csökkenést az előző évhez képest. Az IT szektor 26%-os, az SSC 21%-os, míg a mérnöki szakmák 19%-os visszaesést könyvelhettek el az álláshirdetések számában. Ezzel szemben bizonyos iparágak látványosan növekedtek: a közigazgatás 53%-os, a vendéglátás 43%-os, míg a jogi tanácsadás 26%-os bővülést mutatott a toborzási aktivitás terén.

A régiók közül Somogy vármegye emelkedik ki leginkább az álláshirdetések számának növekedését tekintve, ahol már sorozatban a harmadik negyedévben figyelhető meg arányosan a legnagyobb (ezúttal 26%-os) emelkedés az előző év azonos időszakához képest. Itt a szállítás, beszerzés (100%); vendéglátás (94%); és értékesítési terület (68%) hirdetésszámai nőttek leginkább, miközben a gyártás (34%), pénzügy (24%) és HR (23%) pozíciók esetében visszaesés látszik.

Baranyában figyelemre méltó növekedés figyelhető meg az álláshirdetések számában: a vendéglátás területén több mint háromszoros, míg az IT programozásban szintén háromszoros emelkedést tapasztaltak. Az IT üzemeltetés és telekommunikáció szegmense pedig lenyűgöző, 116%-os növekedést mutatott az előző év első negyedévéhez viszonyítva. Ezzel szemben a legnagyobb visszaesés az ügyfélszolgálati szektorban (43%), valamint a szállítás és logisztika területén (24%) figyelhető meg.

Csongrád-Csanád vármegye a 2024 és 2025 első negyedévének összehasonlításában a harmadik legkiemelkedőbb növekedést tapasztalta az álláshirdetések számában. A legjelentősebb emelkedést a HR szektor produkálta, amelynek hirdetései 121%-kal nőttek, míg a pénzügyi és könyvelési területek 52%-os, az értékesítési és kereskedelmi kategóriák pedig 25%-os bővülést mutattak. Ezzel szemben az IT szegmens 35%-os, a marketing, média és PR területek 28%-os, valamint a mérnöki szakmák 16%-os csökkenést könyveltek el ezen a régión.

Related posts