Felfedeztek egy aprócska macskafajt, amelynek csontjai nem mindennapi titkokat rejtenek | 24.hu


Egy új tanulmány alapján egy apró macskaféle megkövesedett maradványaira bukkantak egy kelet-kínai barlangban - írja a The Independent. A Kínai Tudományos Akadémia kutatói szerint a Prionailurus kurteni nevű faj a leopárdmacska vagy bengáli törpemacska rokona volt.

Az állat elég kicsi volt ahhoz, hogy elférjen az ember tenyerében.

A fajt a Hualongdong-barlangban fellelt alsó állkapocs egy darabja révén azonosították. Szakértők megjegyzik, hogy ez az állat a modern rozsdafoltos macska és a feketelábú macska méretéhez hasonlítható, hiszen az előbbi maximális testhossza 48 centiméter, míg az utóbbié 52 centiméter.

A tudósok állítása szerint ez a faj lehet a Felidae család legkisebb fosszilis képviselője, amit eddig felfedeztek. A legújabb kutatások alapján a késő középső pleisztocén időszakában, körülbelül 300 ezer évvel ezelőtt, a macskafélék csoportja rendkívül sokszínű volt és változatos formákban létezett.

A Prionailurus kurteni fosszíliái eddig meglehetősen ritkán bukkantak fel, mivel ezek a kis testű egyedek az általuk preferált erdős élőhelyeken gyorsan lebomlanak. A legújabb felfedezés, amely egy töredéket tartalmaz, a barlangi környezetnek köszönhetően őrződött meg, lehetővé téve a kutatók számára, hogy többet megtudjanak erről a különleges állatról.

Az érintett lelőhelyen korábban felfedeztek egyedülálló, körülbelül 300 ezer éves archaikus emberi maradványokat. Ezek a korabeli lények lenyűgöző módon ötvözték a primitív és a modern vonásokat, ami különleges bepillantást enged az emberi fejlődés korai szakaszaiba.

Csiangzuo Csigao, a csapat tagja szerint nem világos, hogy a macskafajt fogyasztották-e a helyiek, mivel az állkapcson nem észlelték az emberi húsfeldolgozás nyomait. A lelőhelyen korábban egyéb állatok, köztük egy kihalt pandafaj csontjai is előkerültek, a fosszíliák segíthetnek jobban megérteni a régió egykori lakóinak táplálkozását, illetve a rájuk leselkedő veszélyeket.

Related posts