Karácsony 2024-ben igazán különleges élménynek ígérkezik: nézzük meg, mire számíthatunk a boltokban és a vásárokban! A Pénzcentrum összegyűjtötte a legfrissebb híreket és trendeket, amelyek színesebbé teszik az ünnepi készülődést. Készüljünk fel a varázsl


Néhány nappal ezelőtt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy kimondottan optimista előadást tartott, amelyben bizakodóan beszélt a fogyasztás várható felfutásáról. Szólt arról is, hogy a magyar gazdaság fejlődését a német gazdaság jelenlegi recessziója lassítja. Két szakértőt kértünk fel, hogy osszák meg véleményüket arról, vajon tényleg megérkezik-e a régóta várt fogyasztásnövekedés, valamint hogy mennyire mélyen kell a zsebünkbe nyúlni az idei karácsonyi ünnepek alatt.

A legfrissebb októberi kiskereskedelmi adatok első eredményei azt mutatják, hogy a fogyasztás végre kezd magához térni. Ugyanakkor a német gazdaság recessziója továbbra is kedvezőtlen hatással van a magyar gazdaságra. Erről beszélt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy nemrégiben megrendezett fórum keretein belül.

A tárcavezető megjegyezte, hogy 2024-re sokan jelentős gazdasági fellendülést reméltek, ám ezt a német gazdaság jelenlegi gyengélkedése megnehezítette. Mivel a két gazdaság között szoros összefonódás áll fenn, ez a helyzet a magyar piacra is kedvezőtlen hatással volt. Ugyanakkor optimistán nyilatkozott az októberi kiskereskedelmi adatok kapcsán, amelyek alapján úgy látja, a fogyasztás végre felfelé ível. Erre a növekedésre pedig valóban nagy szükség van a gazdaság stabilizálása érdekében.

A Pénzcentrum szakértőket vont kérdezőbiztos szerepébe, hogy feltérképezzék, vajon várható-e a fogyasztás növekedése, illetve hogy a közelgő karácsony drágább lesz-e, mint az előző évben. Emellett azt is boncolgatták, hogy a német gazdaság valóban olyan súlyos helyzetben van-e, ami komoly negatív következményekkel járhat a magyar gazdaság számára is.

Nagy Márton a legutóbbi fórumon kifejtette, hogy már hozzáfér a pénztárgépek adataihoz, amelyek mind a NAV-hoz kapcsolódnak. Ebből arra a következtetésre jutott, hogy a december második hetében közzétett statisztikák valószínűleg a fogyasztás növekedését tükrözik majd. Ezen kívül megjegyezte, hogy véleménye szerint a német gazdaság hibát követ el azzal, hogy a kormány nem fektet be a gazdasági élénkítésbe, ellentétben a franciákkal, akik e téren aktívan cselekednek. A költségvetési hiányról, amely gyakran vált kritikák célpontjává, azt hangsúlyozta, hogy még az Egyesült Államokban is jelen van az államháztartási hiány, és Európában sem Magyarország az egyetlen, akinek ilyen problémákkal kell szembenéznie.

Nagy Márton minisztériuma hétfőn közzétette az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások lakáscélú felhasználásának lehetőségének részleteit. Ebben Nagy Márton úgy fogalmazott, hogy

A kormány 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének egyik kiemelkedő eleme a megfizethető lakhatás elősegítése. E cél elérése érdekében a kabinet lehetőséget biztosít arra, hogy az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításokat a lakáscélú felhasználás érdekében, saját döntés alapján, egy éves időtartamra igénybe lehessen venni.

Ez az intézkedés szervesen illeszkedik abba a stratégiába, amelyet a kormány hónapok óta következetesen hirdet: a fogyasztás fellendítését célozzák meg, gyakorlatilag bármilyen áron. Azonban a fogyasztás eddig nem mutatott hajlandóságot a növekedésre – de ha a fórumokon elhangzottakat valóra válthatjuk, ez a helyzet hamarosan megváltozhat. Rövid távon például a közelgő karácsonyi vásárlási láz is hozzájárulhat a fellendüléshez.

Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője szerint ugyan valóban várható fellendülés a fogyasztásban, arra azért nem számít, hogy ez kiemelkedő gyorsaságú vagy éppen mértékű lesz. Szerinte bár igaz hogy jön a karácsonyi időszak, de legfeljebb mérsékelt felpattanást vár középtávon.

Valószínű, hogy a fogyasztás idei évben nem tapasztal majd jelentős növekedést, még a közelgő év végi vásárlási szezon ellenére sem, amikor általában többet költünk. Azonban elképzelhető, hogy az októberi kiskereskedelmi adatok kedvezőbb képet mutatnak, mint az eddigi statisztikák. Középtávon lehet, hogy a fogyasztás enyhe emelkedésnek indul, de várhatóan nem robbanásszerűen, inkább mérsékelt ütemben fog ez bekövetkezni.

- nyilatkozta a vezető elemző.

Török Zoltán, a Raiffeisen szakértője, valamivel derűsebben nyilatkozott a Pénzcentrum megkeresésére. Kifejtette, hogy a családok jövedelme lehetőséget biztosít a fogyasztás növekedésére, és úgy véli, elegendő pénz áll rendelkezésükre ahhoz, hogy a vásárlások felfelé ívelhessenek, még a karácsonyi időszak kihívásain túl is.

Nem meglepő miniszter úr mondata, a jövedelem adatok alapján van bővülésre tér a háztartások részéről. Az jelentette a gondolkodnivalót, hogy a statisztika szerint a béradatokból van egy olyan kép, hogy nő a jövedelem, igaz, hogy ez visszafogottan jelenik meg a mutatókban. Tér tehát van, és van miből fogyasztani, szerintem erősödni is fog a kiskereskedelemben a fogyasztás az év végére - persze azért is, mert közeleg a vásárlási hajrá karácsony előtt

„Kérjük, formálja meg a szöveget saját stílusában” – nyilatkozta a bank vezető elemzője lapunknak.

A német gazdaság gyengülésével kapcsolatos miniszteri gondolatokkal már mindkét, a lapunk által megkérdezett elemző egyet tudott érteni. Trippon Mariann szerint az, hogy ezer szálon kötődünk a német gazdasághoz, súlyos gondokat okozott itthon is, amiko a német gazdaság képtelen volt kikászálódni a most is tartó recessziójából.

Valóban indokolt az a vélemény, hogy a német gazdaság negatív hatással volt a magyar gazdaságra. Jelenleg a német gazdaság recesszióval küzd, és mivel Magyarország számos szálon kapcsolódik hozzá, ennek következményei elkerülhetetlenül megjelennek a hazai gazdasági teljesítményben is. Ugyanakkor nem csupán ez az egy tényező hozzájárul a magyar gazdaság gyengüléséhez. Például az építőipar gyakorlatilag összeomlott, miután a kormány leállította a százmilliárdos nagyságrendű beruházásokat, továbbá a mezőgazdaság is rendkívül nehéz időszakon ment keresztül az utóbbi évben.

"Így fogalmazott Trippon Mariann."

Szintén a mezőgazdaság gondjait, valamint a beruházások leállását nevezte meg súlyos gondként Török Zoltán. Ő azt is hozzátette, hgy a beruházások gigantikus leállási hullámában egyedülálló hazánk abban a közép-kelet-európai térségben, melyet egyként súlyt a német gazdaság gyengesége.

A német gazdaság gyengélkedése komoly kihívást jelent Magyarország számára, azonban fontos hangsúlyozni, hogy ez a nehézség nem csupán ránk korlátozódik, hanem a kelet-közép-európai térség egészére is kihat. Érdemes megemlíteni, hogy más országokban nem tapasztaltak olyan mértékű beruházás-megszorítást, mint nálunk; a hazai szektor szinte összeomlott, és ebben a tekintetben valóban egyedülálló helyzetben vagyunk a régióban. A mezőgazdaság helyzete is aggasztó, hiszen az aszály nem csupán nálunk, hanem más országokban is gondokat okozott, így ezen a téren nem vagyunk teljesen izoláltak.

- mondta erről a Raiffeisen vezető elemzője.

Végül elérkeztünk a legfontosabb kérdéshez, ami az évből a magyar vásárlóknak hátramaradt: fogyasztásnövekedés ide vagy oda, egyáltalán nem mindegy, mennyiért vásárolunk karácsonykor. Mint korában írtunk róla: sokan vesznek fel hitelt is annak érdekében, hogy az ünnap a megszokott mederben folyhasson, de rengeteg dologra kell odafigyelni ilyenkor. Az azonban biztos, hogy az idei karácsony még a tavalyinál is drágább lesz - ebben szintén egyetértettem a megkérdezett elemzők.

Az inflációs várakozások az utolsó negyedévre némi növekedést jósoltak, tehát várható, hogy picit többe fognak kerülni a dolgok, mint tavaly ilyenkor. Az azonban egy jó kérdés, hogy a tartós fogyasztási cikkek piacára - amelyből többet szoktunk vásárolni karácsony előtt - begyűrűzik-e már a gyenge forint, vagy erre a hatásra még egy keveset várni kell majd - a kiskereskedelemben, az élelmiszerek között azonban én drágulásra számítok

- mondta az év végi drágulásról Trippon Mariann. De nem tudott jó híreket mondani Török Zoltán sem, aki szerint a tartós fogyasztási cikkekben nemhogy most, de egész évben beépült a gyengélkedő forintárfolyam az euróval szemben.

Ha az előző karácsonyt vesszük alapul, akkor igen, kimondottan drágább az élet most, és ez meg fog látszani az árakon, illetve a pénztárcánkon is, amikor a karácsonyi bevásárlást intézzük - értve ezt az ajándékokra és az élelmiszerekre is. A tartós fogyasztási cikkek is drágultak, elég annyit megemlíteni, hogy az év eleje óta hét százalékkal drágult az euró. Tehát igen, azt lehet mondani, hogy reálértéken az idei karácsony többe fog kerülni, mint az előző

- Ezzel fejezte be az érvelését a Raiffeisen vezető elemzője.

Related posts