Elismerésben részesült a magyar orvos, aki a virtuális valóság innovatív alkalmazásával segíti a gyógyulást.


A mindennapok során sürgős esetek kezelésével foglalkozom, míg tudományos pályafutásom során azon fáradozom, hogy technikai újításokkal, különösen a virtuális valóság segítségével enyhítsem a gyerekek kórházi tartózkodása alatt jelentkező szorongását - mesélte Dr. Erdős Sándor a Blikknek. Kezdeményezése már 10 intézmény támogatását elnyerte, hogy ezzel szebbé tegyük a legkisebbek legnehezebb pillanatait.

Ahhoz, hogy belépjünk a virtuális valóság lenyűgöző világába, egy különleges szemüveg szükséges. Ezt magunkra öltve a gyerekek pillanatok alatt elhagyják a kórház szürke falait, és egy új, szabad világban találják magukat, ahol a játék öröme szárnyakat ad nekik, és az eddigi korlátok eltűnnek.

Egy különleges pillanatra emlékszem, amikor egy virtuális valóság szemüveget vittem be egy kisfiúnak. Az arca elárulta, hogy éppen akkor tudta meg, hogy a hétvégére sajnos nem mehet haza, és a könnyei nem akartak apadni. Odaléptem hozzá, és azt javasoltam, hogy mit szólna, ha együtt felfedeznénk ezt az izgalmas játékot? Fél óra állt rendelkezésünkre, és ahogy felputtuk a szemüveget, azonnal elkezdett élvezni minden pillanatot. Hamarosan a szomorúság helyét átadta a boldogság, és egy apró mosoly jelent meg az arcán. Ez az élmény igazán felemelő volt számomra – mesélte a doktor, szemeiben a nosztalgia csillogásával.

A legfrissebb kutatások rámutattak, hogy a megfelelő eszközök alkalmazása révén a gyerekek hangulata jelentősen pozitív irányba változik, sokkal inkább, mint amikor a telefonjukon játszanak.

- 3 és 18 éves kor közötti fiatalokkal dolgozom, ahol a leggyakoribb problémák között szerepel az ADHD, az autizmus, valamint az érzelmi zavarok a kisebbeknél. A nagyobbaknál viszont egyre gyakrabban találkozom önsértésekkel, öngyilkossági gondolatokkal és valóságvesztéssel. Sajnos ma már egyre több gyermek szorul pszichiátriai segítségre. Bár a helyzet kihívásokkal teli, szerencsére van egy kiváló csapatunk, ahol lehetőség nyílik arra, hogy megbeszéljük az egyes eseteket. Emellett, ha szükséges, pszichológus támogatását is kérhetjük, hogy megőrizzük lelki egészségünket, és továbbra is hatékonyan segíthessünk a gyógyításban - osztotta meg velünk a fiatal orvos, aki már egyetemi évei alatt is arról álmodozott, hogy gyerekeket segíthessen.

- Az én szupererőm a kreativitás, és szerintem az nem is kérdés, hogy a gyerekeknél ez mennyire fontos. Nehezen fogadom el, ha valamire nincs megoldás, inkább minden követ megmozgatok, hogy az adott gyerek jobban legyen. Mindig igyekszem új dolgokat kitalálni, amivel előrébb mozdíthatjuk a gyógyulását, és a gyerekgyógyítást - magyarázta Sándor.

Természetesen előfordulnak nehéz pillanatok, de mindig azon vagyok, hogy fenntartsam a motivációmat, hogy a gyerekek bátran felfedezhessék ezt a kihívásokkal teli utat. A Blikk különdíja óriási támogatást nyújt számomra ebben a törekvésben, és szívből örülök, hogy én lehettem a nyertes. A "jövő gyógyítói" cím tökéletesen tükrözi azt a munkát, amit végzek, és elkötelezetten fogok dolgozni azon, hogy 10-20 év múlva is méltó legyek erre a megtiszteltetésre.

Related posts