Csoportos keresetet indítanak a magyar kormány ellen, és az Európai Parlament is bekapcsolódik az ügybe.


A zárt ajtók mögött lebonyolított szavazáson 19 szavazat támogatta az előterjesztést, míg csupán egy tartózkodás és egy ellenszavazat érkezett.

A pert az Európai Bizottság kezdeményezte Magyarország ellen, mivel úgy vélik, hogy a szuverenitásvédelmi törvény ütközik az uniós jogszabályokkal. Ez a lépés a kötelezettségszegési eljárás utolsó fázisát jelenti, hiszen a Bizottság már hónapokkal a törvény 2023 végén történő elfogadása után kifejezte aggályait. Mivel a magyar hatóságok nem adtak kielégítő választ a Bizottság kérdéseire, az ügy bíróság elé került. A magyar kormány érvelése szerint a létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal célja, hogy megóvja az országot a külföldi befolyásolástól.

A Bizottság, valamint az Európai Parlament véleménye szerint aggályos, hogy a Hivatal működésének jelentős része mentes a bírósági ellenőrzéstől. Emellett a törvény olyan ellentétet teremt, amely a magyar és a nem magyar tevékenységeket, illetve érdekeket egymás ellen helyezi.

Ahhoz, hogy az Európai Parlament jogilag peres fél legyen a Bizottság oldalán, az Európai Parlament elnökének kell megbíznia az EP jogászait. Roberta Metsola elnök a szokásoknak megfelelően követi a szakbizottság ajánlását.

A perhez tagállamok is csatlakozhatnak, hogy kifejezzék egyetértésüket a Bizottság álláspontjával kapcsolatban.

Eddig Csehország és Dánia lépett be hivatalosan a sorba.

A Népszava forrásai szerint további országok csatlakozása is várható a február 27-i határidő előtt. A finn és a holland parlament még a héten szavazhat az ügyről. Civil szervezetek koalíciója a napokban a francia kormánynak küldött levelet, hogy rábírja az unió egyik legfontosabb tagállamát is a támogatásra.

Related posts