BEOL - Ükanyám hagyományos süteményei: mesterséges intelligencia által illusztrált különleges kötetet mutattak be.


Bélafi László, a kötet szerkesztője, az illusztrációk instruátora szeretett hobbiból készíteni családtörténeti könyveket. Egyik idős rokona polcán azonban egy kézzel írott receptkönyvre bukkant, ami végül az első kötet létrejöttéhez vezetett. A várakozásaival ellentétben nem csupán egyszerű, a ház körül megtermelt alapanyagokból készített ételek receptjeit találta meg benne, hanem meglepően kifinomult, hozzávalókkal is szembesült, például fahéjjal és vaníliával, melyekkel már az 1950-es évek előtt is ízesítették az ételeket.

Az első kötet írója Réthy Béláné Vidovszky Erzsébet, akinek ükunokája, Bélafi László, a kötetek szerkesztéséért és az illusztrációk irányításáért felelt. A második kötet szerzője szintén Réthy Erzsébet volt. Mindketten kulcsszerepet játszottak abban, hogy megőrizzék a polgári életmód és gasztronómia gazdag örökségét. A könyvekben szereplő receptek között déligyümölcsök, mint a narancs, a mandarin és a citrom is megtalálhatók, amelyek a szocializmus idején szinte elérhetetlenek voltak. Ezért a kötetek egy időszakban gyakorlatilag használhatatlanná váltak. Ennek ellenére a szerencsés véletlenek és a gondoskodó rokonok révén megmaradtak, lehetőséget adva arra, hogy betekintsünk a háború előtti Magyarország polgári háztartásának konyhai világába. A szocializmus évei alatt, amikor az emberek végre hozzáférhettek kakaóporhoz vagy csokoládéhoz, csak álmodozhattak arról, milyen ízeket rejthettek a régi polgári sütemények. A könyvek tehát nem csupán receptek gyűjteményei, hanem egy letűnt kor gasztronómiai emlékei is, amelyek egy újabb dimenziót adnak a múlt megértéséhez.

A kötet szerkesztője rámutatott arra, hogy Magyarországon a polgári kultúrával kapcsolatos ismeretek hiányosnak bizonyulnak. Míg szinte minden faluban található parasztmúzeum, vagy minden második településen egy kastély, amely az arisztokrácia életének berendezését mutatja be, a polgári miliőről alig van bármilyen reprezentáció. Ez a hiány különösen szembetűnő volt, amikor egy olyan kötet illusztrációján dolgoztak, amely a polgári otthonok gasztronómiáját kívánta bemutatni. Másfél évvel ezelőtt azonban lehetőségük nyílt arra, hogy mesterséges intelligenciát használjanak az illusztrációk elkészítéséhez. Ez az eszköz objektív alapként szolgált, mivel kizárólag az adott korszakra jellemző hiteles elemeket jelenítette meg, így segítve a kötet vizuális tartalmának autentikusságát és hitelességét ábrázolni.

Related posts