Az oroszok lezárták a gázcsapot: vajon aggódnunk kellene?


Itt a bejelentés! Az X-Faktor versenyzői és a győztes, Fehér Krisztián énekli a Himnuszt az RTL-en újévkor

Hortay Olivér, a Századvég energiaszakértője és üzletágvezetője a Blikknek nyilatkozva kifejtette, hogy véleménye szerint nincs miért aggódni.

Milyen hatása lesz Európára nézve a vezeték leállításának?

Az Ukrajnán áthaladó orosz gázszállítmányok a tavalyi év folyamán az Európai Unió gázellátásának körülbelül öt százalékát biztosították, míg az orosz-ukrán konfliktus előtt ez az arány meghaladta a tíz százalékot. Ha a jelenlegi helyzet nem változik, és a felek - sem közvetlenül, sem közvetítők révén - nem tudnak megállapodásra jutni, akkor az EU-nak tartósan szűkebb ellátási körülményekkel kell szembenéznie, ami az árak emelkedéséhez vezethet. Különösen figyelemre méltó, hogy a tranzit leállásának következtében az uniós gáztőzsdék idei nyitása során az árak már az egyéves csúcsok fölött alakultak.

Mennyire érintett Magyarország, mit lehet majd érzékelni a problémából?

- 2021 óta a vezetékes orosz gáz nagy része déli irányból érkezik Magyarországra. Az elmúlt időszakban a magyar ukrán határkeresztező vezetéken a gáz jellemzően Ukrajna irányába áramlott, azt a kisebb mennyiséget pedig, amelyet hazánk közvetetten Ausztrián keresztül szerzett be, át lehet irányítani a déli útvonalra,

így a tranzit leállása mennyiségi oldalról - szemben Ausztriával, vagy Szlovákiával - nem okoz jelentős nehézséget Magyarországnak.

Költségoldalról azonban az új helyzet hazánkat is negatívan érinti, ugyanis az uniós tagállamok gázpiacai szorosan összekapcsolódnak, így a kínálat általános szűkülése és az abból fakadó áremelkedés a hazai tőzsdére is begyűrűzik. A hatóságilag rögzített, rezsicsökkentett lakossági tarifáknak köszönhetően az áremelkedést a háztartások nem érzékelik majd, de azoknak a vállalatok, amelyek piaci feltételek mellett vásárolnak gázt, emelkedhetnek a költségeik.

Milyen lehetőségeink vannak hazánk gázellátásának biztosítására, és honnan szerezhetjük be a szükséges tartalékokat a jövőben?

Hazánk, figyelembe véve saját gázigényeit, európai szinten is kiemelkedő gázszállító kapacitásokkal bír, ráadásul ezek közel hetven százalékos töltöttsége is figyelemre méltó. A tárolt gáz mennyisége az éves szükségleteink közel felét képes fedezni, ami kedvező arányt jelent. Az utóbbi évek során Magyarország fokozatosan átkonfigurálta beszerzési útvonalait, az ukrán forrásokat a déli irányokkal helyettesítette, és jelentős erőfeszítéseket tett új beszállítói kapcsolatok létrehozására, valamint új útvonalak kiépítésére. Ennek következtében az orosz-ukrán tranzit leállítása nem követel meg lényeges módosításokat a már meglévő szerződésekben.

Related posts