Az is kínai, amiről talán sosem sejtenénk - Világgazdaság


Indonézia a nikkeltermelés globális éllovasa. Azonban a nikkel feldolgozási folyamatai jellemzően fedőcégeken keresztül zajlanak, amelyek mögött kínai vállalatok állnak, irányításuk alatt.

Kínai cégek kezében van az indonéz nikkelfeldolgozó kapacitás mintegy 75 százaléka, derült ki egy friss jelentésből, ami súlyos aggodalmakat vet fel az ellátási láncot illetően, mivel az ázsiai ország a világ legnagyobb nikkeltermelője a Fülöp-szigetek, Új-Kaledónia, Oroszország és Kanada előtt.

Indonéziában állítják elő a világon felhasznált nikkel felét, 1,8 millió tonnát, és bár a feldolgozással 33 vállalat foglalkozik, a tulajdonviszonyok átfedéseket mutatnak, és fedőcégeken keresztül döntő többségében kínaiakat rejtenek, derítette ki a washingtoni székhelyű Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) globális biztonsági kutatószervezet.

Indonézia törekvése, hogy a nikkelipart gazdasági fejlődésének motorjaként használja, azt eredményezheti, hogy a jelentős külföldi befolyás csökkentheti az iparág feletti ellenőrzését, valamint megnehezítheti a helyi érdekek érvényesítését – áll a Reuters által idézett jelentésben.

A nikkel monitorozása kulcsfontosságú versenyelőnyt biztosít.

Az indonéz nikkelgyártás kínai kézben lévő irányítása komoly versenyhátrányt jelent az elektromos járműveket (EV) előállító amerikai és európai cégek számára a globális piacon. Ezen a piacon folyamatosan erősítik azokat az intézkedéseket, amelyek célja a kínai befolyás csökkentése. A nikkel kiemelkedő szerepet játszik az akkumulátorokban, így a nikkelhez való hozzáférés kulcsfontosságú a versenyelőny megőrzésében.

Az indonéz bányaipari minisztérium egyelőre nem reagált a jelentésre, azonban egy neves forrás arról számolt be, hogy tavaly kínai vállalatok érdeklődtek indonéziai és dél-koreai cégek iránt, remélve a lehetséges együttműködéseket. E lépések célja, hogy csökkentsék részesedésüket a feldolgozóiparban, így megkönnyítve a hozzáférést az amerikai piacon.

Januárban Bahlil Lahadalia, Indonézia bányászati minisztere bejelentette, hogy Prabowo Subianto elnök egy új munkacsoportot alapított. Ennek célja a belföldön kitermelt nyersanyagok feldolgozásának fejlesztése, amely révén az ország fokozatosan saját erőforrásait kívánja hasznosítani, ezzel csökkentve a külföldi érdekek dominanciáját a nyersanyagpiacon.

A feldolgozási folyamatok jelentős része két kínai vállalat irányítása alatt áll.

Ehhez viszonyítva a C4ADS kutatása szerint 2023-ban két kínai vállalat, a Tsingshan Holding Group és a Jiangsu Delong Nickel Industry dominálta az indonéz nikkelfeldolgozási kapacitás több mint 70 százalékát.

Related posts