Az Európai Unió nem helyez elegendő hangsúlyt a nemzeti kisebbségek problémáinak kezelésére.

Szili Katalin, a miniszterelnöki főtanácsadó, a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten kifejtette, hogy az Európai Unió (EU) nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek kérdéseivel, mivel ezeket minden tagállam saját belső ügyének tekinti.
A miniszterelnöki főtanácsadó kifejtette:
A magyarság számára kiemelkedően fontos a kisebbségek védelme, mivel Magyarország "arra van rendelve, hogy a saját határai között éljen". "Minden egyes alkalommal figyelemmel kell kísérnünk ezt a témát" - hangsúlyozta.
Rávilágított arra, hogy az utolsó másfél évtized során Európában számos jelentős átalakulás zajlott, amelyek a migrációs helyzet, a világjárvány, valamint az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus következtében különösen hangsúlyossá tették a nemzeti kisebbségek problémáit.
Szili Katalin kitért arra is, hogy az Európai Unió bírósága végleg elutasította a Minority SafePack nemzeti kisebbségvédelmi kezdeményezést. Az ítélet szerint nem kíván jogalkotással élni ezen a területen az EU
- Magyarázta, hogy ez a helyzet különösen figyelemre méltó, mivel az uniós csatlakozás során a tárgyalások egyik központi eleme a nemzeti kisebbségek védelme volt. Ezzel szemben, miután egy ország belépett az Európai Unióba, a kisebbségvédelmi kérdések gyakran háttérbe szorulnak, ami ellentmondásosnak tűnik.
A miniszterelnöki főtanácsadó beszédében tiszteletét fejezte ki a nemrégiben elhunyt Kincses Elődről, emlékeztetve arra, hogy az erdélyi magyar jogász igazi harcos volt a kisebbségi jogok védelmében. Felvetette, hogy méltó lenne a nyári egyetem nevét róla elnevezni, ezzel is példaként állítva őt a következő jogászgenerációk elé, inspirálva őket a jogi küzdelmek folytatására.