Az Európai Unió Trump politikai stílusát követve újraértékeli nemzetközi segélyprogramját, ami a pénzkidobás megszüntetéséhez vezethet. - Világgazdaság


A blokk a világ legnagyobb nemzetközi segélyezőjeként szembesült azzal, hogy 2023 során közel 96 milliárd eurót osztottak el. Azonban a Trump-kormány által kezdeményezett vizsgálatok fényt derítettek arra, hogy az adományozás mögött milyen mértékű pazarlás és korrupció rejlik. Ebből kifolyólag az EU is fontolóra veszi saját segélyezési rendszerének áttekintését és reformját.

Az Európai Unió, Donald Trump új amerikai kormányának példáját követve, átértékeli nemzetközi segélyezési rendszerét. Célja, hogy a támogatások elosztását a külpolitikai prioritásaihoz igazítsa, mérsékelje a felesleges kiadásokat, és hatékony lépéseket tegyen a korrupció ellen.

A lépésre akkor kerül sor, amikor az Európai Bizottság a harmadik éve tartó ukrajnai háború és Donald Trump amerikai elnök első hivatali heteiben tanúsított ellenséges magatartása közepette egyre több prioritással, köztük a védelemmel küzd.

A Bloomberg által megszerzett tervezet alapján a Bizottság a felülvizsgálatot követően lényegében újraértelmezné a rendszert, amely az utóbbi években hatalmas összegeket osztott szét világszerte, de láthatóan csekély eredménnyel az EU számára. Brüsszel törekvése, hogy...

A tervezet, amely még a bemutatás előtt finomításra vár, már most hangsúlyozza, hogy az Európai Unió közös költségvetése, amely hagyományosan a blokk GDP-jének körülbelül 1 százalékát teszi ki, túlzottan megterhelt. Ez a helyzet különösen aggasztó, figyelembe véve a felmerülő széles spektrumú igényeket, amelyek a zöld átállásról a védelem biztosításáig terjednek.

A Bizottság a következő hetek során bemutatja a 2028 és 2034 közötti időszakra vonatkozó hétéves költségvetés felülvizsgálatára tett terveit.

Az Európai Unió egyre inkább Washington példáját követi, igyekezve alkalmazni az amerikai tapasztalatokat és stratégiákat.

A bizottság javaslata akkor vált aktuálissá, amikor Trump megkezdte az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) megszüntetésére irányuló lépéseit. Ez az ügynökség évente több tízmilliárd dollárnyi tengerentúli segélyt kezel, amely kulcsszerepet játszik a nemzetközi együttműködésben és a globális fejlődés támogatásában.

Az amerikai elnök első napján bejelentette, hogy 90 napra befagyasztja szinte az összes külföldi segélyt. Az ügynökség átvilágítása során pedig kiderült, hogy az amerikai adófizetők pénzét valójában egy korrupció- és propagandafinanszírozó eszköz nyelte el, amely az Egyesült Államok ellenségeit is támogatta.

Figyelembe véve, hogy az Európai Unió és tagállamai a világ legnagyobb nemzetközi segélyezőként működnek, és 2023-ban közel 96 milliárd euróval támogatják a globális kezdeményezéseket, míg az Egyesült Államok körülbelül 72 milliárd dollárt fordít külföldi segélyekre, elengedhetetlen, hogy a blokk saját rendszereit alaposan felülvizsgálják. E lépés célja, hogy feltérképezzék a lehetséges visszaéléseket és megakadályozzák a pénz pazarlását.

Related posts