Az Európai Unió jóváhagyta a 17. szankciós csomagját, amely az orosz energiaipart is érinti | Vajdaság MA

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta a tizenhetedik szankciós csomagot, amely többek között a orosz energiaipart érinti. A csomag célkeresztjében szerepelnek azok a tartályhajók, amelyek az orosz "árnyékflotta" részeként működnek, és amelyek eddig a szankciókat kijátszva tevékenykedtek. Emellett a szankciók azokat a vállalatokat és vezetőket is érintik, akik fegyverekkel látják el az orosz fegyveres erőket – számolt be róla az MTI.
A brüsszeli közlemény szerint az "eddigi legszélesebb körű" szankciós csomag, mely vízumtilalmat és vagyonbefagyasztást tartalmaz magas rangú orosz politikai és üzleti vezetőkkel szemben, az orosz gazdaság létfontosságú ágazatait érinti.
A csomag fő célja, hogy tovább szűkítse Oroszország lehetőségeit a harctéri technológiákhoz való hozzáférés terén, valamint mérsékelje az orosz energiaimportból származó jövedelmeket - áll a jelentésben.
A kedden bevezetett szankciók 189 tankert érintenek, amelyek - mint írták - hozzájárulnak Oroszország energiabevételeihez. A gyakran jeladó nélkül közlekedő, az orosz flottához tartozó hajók nem köthetnek ki az uniós tagállamok kikötőiben, valamint tilos számukra uniós szolgáltatásokat nyújtani. Ezzel a jegyzékbe vett, az orosz olajexportra vonatkozó korlátozások kijátszásáért felelős hajók száma 342-re emelkedett.
Az Európai Unió újabb lépéseket tett Oroszország bevételi forrásainak csökkentése érdekében, és korlátozó intézkedéseket léptetett életbe a Surgutneftegaz, egy jelentős orosz olajtársaság ellen. E vállalat, amely kiemelkedő szerepet játszik az orosz kormány pénzügyi hátterének biztosításában, közvetlenül hozzájárul a háborús tevékenységek finanszírozásához.
A csomag összefüggésében 31 olyan vállalat került nyilvántartásba, amelyek közvetlenül vagy közvetve hozzájárulnak az orosz katonai ipar működéséhez, illetve részt vesznek a szankciók megkerülésében. A lista 18 oroszországi céget és 13 más országban bejegyzett vállalatot tartalmaz, köztük hatot Törökországban, hármat Vietnamban, két vállalatot az Egyesült Arab Emírségekben, valamint egy-egy céget Szerbiában és Üzbegisztánban.
A csomag emellett 45 olyan vállalatot és azok döntéshozóit is érinti, akik drónokkal, fegyverekkel, lőszerekkel, katonai eszközökkel, kulcsfontosságú alkatrészekkel és logisztikai támogatással szolgálják ki az orosz haderőt.
Az Európai Unió emellett 17 egyént és 58 szervezetet vont szankciók hatálya alá, akik vagy amelyek felelősséget viselnek Ukrajna területi integritásának, szuverenitásának és függetlenségének megsértéséért. Ezen lista főként az orosz katonai és védelmi szektort célozza meg. Az uniós korlátozó intézkedések jelenleg már több mint 2400 személyt és szervezetet érintenek.
A tanácsi közlemény Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselőt idézte, aki azt monda: Oroszország és mindazok, akik lehetővé teszik a folytatódó agressziót Ukrajna ellen, súlyos következményekkel néznek szembe. Minél tovább tart Oroszország jogtalan és brutális háborúja, annál keményebb lesz az Európai Unió arra adott válasza - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Az uniós tanács legfrissebb tájékoztatása alapján az Európai Unió újabb szankciókat léptetett életbe Oroszországban elkövetett emberi jogi jogsértések miatt, amelyek összesen 28 személyt érintenek. A demokratikus ellenzék elnyomásáért és a jogállamiság súlyos aláásásáért felelős személyek között találhatók az orosz igazságszolgáltatás tagjai, beleértve bírákat és ügyészeket, valamint a legfelsőbb bíróság és regionális bíróságok képviselőit. Az érintettek között szerepelnek azok is, akik közvetlenül részt vettek Alekszej Navalnij, az orosz ellenzék prominens politikai alakjának üldözésében – olvasható a közleményben.
Az Európai Unió továbbra is határozottan elítéli Oroszországban tapasztalható emberi jogi visszaéléseket és az elnyomás különböző formáit. Különösen aggasztja őket az országban zajló emberi jogi helyzet folyamatos romlása, amely szorosan összefonódik Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújával - hangsúlyozták.
Az Európai Unió újabb szankciókat léptetett életbe, amelyek 21 magánszemélyt és 6 szervezetet érintenek, akik Oroszország külföldi destabilizáló törekvéseivel hozhatók összefüggésbe. Ezek az intézkedések a hibrid háborús tevékenységekhez kapcsolódó eszközökre irányulnak, ideértve a hajókat, légi járműveket és ingatlanokat, valamint a digitális és kommunikációs infrastruktúrák elemeit. Emellett a hitelintézetek, pénzügyi szolgáltatók és kriptoeszközöket kezelő szervezetek olyan tranzakciói is a célkeresztbe kerültek, amelyek közvetlen vagy közvetett módon hozzájárulnak Oroszország külföldi destabilizáló akcióihoz – áll a közleményben.
Az EU végezetül szankciókkal sújtotta az orosz fegyveres erők három szervezetét is vegyi fegyverek kifejlesztése és ukrajnai használata miatt. A vegyi fegyverek használata és elterjedése elleni uniós korlátozó intézkedések jelenleg összesen 25 emberre és 6 szervezetre vonatkoznak - tájékoztattak.