Az ENSZ állásfoglalása szerint Oroszország viseli a felelősséget a maláj MH17-es repülőgép tragikus lezuhanásáért.

Az ENSZ légügyi szervezete megállapította, hogy Oroszország viseli a felelősséget a maláj MH17-es járatának tragikus lezuhanásáért, amely 2014 júliusában Kelet-Ukrajna légterében zajlott. A repülőgépen tartózkodó 298 utas és személyzet mindannyian életüket vesztették, amikor egy orosz gyártmányú rakéta találta el a gépet.
A BBC híradása alapján a Kreml folyamatosan tagadta, hogy bármilyen felelősséggel bírna a tragédiáért. Ugyanakkor az ENSZ Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetének (ICAO) tanácsa hétfőn megszavazta, hogy Oroszország nem teljesítette a nemzetközi légi közlekedési jogi kötelezettségeit. E kötelezettségek között szerepel, hogy az államoknak el kell kerülniük a fegyverek használatát a polgári légi járművek ellen a légtérben.
A Malaysia Airlines MH17-es járata Amszterdamból Kuala Lumpur felé tartott, amikor tragikus módon lezuhant Ukrajna Donbasz régiója felett. A katasztrófa mögött az oroszbarát lázadók és az ukrán erők közötti feszültség állt. Az utasok és a személyzet zöme, összesen 196 fő, holland állampolgár volt, de a fedélzeten emellett 38 ausztrál, 10 brit, valamint belga és malajziai utasok is jelen voltak.
Az ügyet 2022-ben az ausztrál és a holland kormány terjesztette az ENSZ elé, hangsúlyozva a nemzetközi közösség felelősségét. "Felszólítjuk Oroszországot, hogy végre vállalja a felelősséget ezért a borzalmas erőszakos cselekményért, és tegyen jóvátételt a felháborító magatartásáért" – nyilatkozta Penny Wong ausztrál külügyminiszter. Caspar Veldkamp holland külügyminiszter is megszólalt, kijelentve, hogy "elengedhetetlen lépés az igazság feltárása, hiszen az államok nem sérthetik meg büntetlenül a nemzetközi jog normáit".
2022-ben a holland bíróság megállapította, hogy egy orosz irányítás alatt álló csoport volt felelős egy repülőgép lelövéséért. Ezzel összefüggésben három személyt - két orosz és egy ukrán állampolgárt - gyilkosság vádjával elítéltek. Mindhárman életfogytiglani börtönbüntetést kaptak, ám a kiadásukat nem hajtották végre, így valójában nem töltötték le büntetésüket.
Ahogy korábban említettük, Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke, vélhetően közvetlenül jóváhagyta annak a rakétának a behozatalát Ukrajnába, amely 2014-ben lelőtte a Malaysia Airlines MH17-es járatát, amely Amszterdamból Kuala Lumpurba tartott. A nyomozást végző nemzetközi csoport nyilatkozata szerint "Erős indokaink vannak arra, hogy feltételezzük, Putyin aláírta azt a határozatot, amely lehetővé tette a repülőgépet később megsemmisítő orosz rakéta alkalmazását."
A holland ügyészség "meggyőző bizonyítékokkal rendelkezik", ám ezek nem elegendőek ahhoz, hogy büntetőeljárást indítsanak. Elmondásuk szerint az orosz elnök érintettségét egy 2014-es, orosz tisztségviselők közötti lehallgatott telefonbeszélgetés támasztja alá. E szerint Vlagyimir Putyin beleegyezése elengedhetetlen volt ahhoz, hogy a szeparatisták fegyverellátási kérelme teljesüljön.