Az elismert brit kutató véleménye szerint Elon Musk olyan, mint egy Bond-film középpontjában álló karakter, tele rejtélyekkel, izgalmakkal és váratlan fordulatokkal.
Az Oxfordi Egyetem kiemelkedő tudományos szakembere, Dorothy Bishop, aki a fejlődési neuropszichológia területén dolgozik, úgy döntött, hogy elhagyja az Egyesült Királyság legrangosabb nemzeti tudományos társulatát, a Royal Society-t. A döntése mögött az áll, hogy kifejezett aggályai vannak Elon Musk tagságával kapcsolatban - számol be róla a The Guardian. Bishop, aki a gyermekek kommunikációs zavarainak egyik legismertebb szakértője, múlt héten tette közzé lemondását.
A kutató megjegyezte, hogy a lépése belső késztetésből fakadt. A szakértő véleménye szerint a Royal Society keretein belül rendkívül nehéz bárkit lemondásra bírni vagy valóban elbocsátani. "Egyszerűen úgy éreztem, hogy a tagsága nem összeegyeztethető a Royal Society alapvető értékeivel" - mondta Muskra utalva.
A Royal Society magatartási kódexe szerint a tagok közötti kommunikációnak mindig udvariasnak kell lennie. A társaság vezetőségének legutóbbi ülésén Bishop kifejezte aggodalmát, miszerint Musk esetében nehezen tudja majd betartani ezt az alapelvet.
A kutató egy blogposztban kifejtette, hogy nem várja el, hogy lemondása bármilyen jelentős hatással legyen.
Muskot egy James Bond-film főellenségéhez hasonlították, aki saját hatalmas vagyonát és befolyását arra használja, hogy megfélemlítse azokat a tudósokat, akik nem osztják a nézeteit.
Bishop ugyan nem bocsátkozott részletekbe, de tavaly Musk nyilvánosan kilátásba helyezte, hogy jogi lépéseket tesz a Center for Countering Digital Hate nonprofit kutatócsoport ellen. A szakértők által végzett elemzés szerint, mióta a milliárdos átvette az X (a korábban Twitter néven ismert) irányítását, drámaian megnövekedett a gyűlöletbeszéd előfordulása a platformon.
2018-ban a Royal Society tiszteletbeli tagjai közé választotta Elont, elismerve ezzel az űrtechnológia és az elektromos járművek terén végzett kiemelkedő munkáját és hatását. Azóta azonban nyilvánosságra került, hogy több társasági tag aggodalmát fejezte ki Musk viselkedése miatt, különösen az X-en tett megjegyzései kapcsán, amelyek az Egyesült Királyságban zajló zavargásokkal foglalkoztak.
A levelet Bishop is aláírta, a szakértő szerint a Royal Society ügyvédje később megállapította, hogy Musk nem sértette meg a testület magatartási kódexét. A tiltakozók további bizonyítékokat gyűjtöttek a milliárdos ellen, ezek többek között azt igazolják, hogy Musk vakcinaellenes konteókat népszerűsített és relativizálta a klímaváltozást.