Az állampapírok árfolyamának emelkedése hatással volt a lakáshitelek piaci helyzetére is.

A hazai lakáshitel-piac számára egyaránt jelentett áldást és kihívást az állampapírokból származó hatalmas tőkeáramlás. Az év első negyedévében tapasztalt adásvételek számának növekedése mögött több tényező is húzódik: egyrészt a befektetők a magas hozamú állampapírok előnyeit élvezhetik, másrészt pedig az ingatlanpiac iránti fokozott érdeklődés is hozzájárult a tőke beáramlásához.
Eközben a lakáshitel szerződések darabszáma a negyedév alatt 11,6 százalékkal 19 393 darabra emelkedett 2025-ben. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy az állampapír kifizetések megjelenésével párhuzamosan februárban és márciusban már csak a tranzakciók 53,8, illetve 56,7 százalékához kapcsolódott a lakáshitel felvétel. Mindez egyértelműen annak köszönhető, hogy az ügyfelek más forrásból - állampapírból - tudták finanszírozni a lakás tranzakcióikat.
Hitelből egyébként legkomolyabb mértékben 2021-ben vásároltak a magyarok: akkor a tranzakciók 68,1 százalékához kapcsolódott lakáshitel felvétel, ami az akkoriban mélypontra érő kamatoknak volt köszönhető. (A 10 évre fixált piaci lakáshitelek átlagos teljes hiteldíj-mutatója (thm) akkor 4 százalék alá is becsúszott - idén március végén mindez 6,76 százalék volt.).
Bár a lakáshitel-szerződések számának alakulása nem a legkedvezőbb, a kihelyezett hitelek összegét tekintve mégis jelentős előrelépést tapasztalhattunk. Az év első három hónapjában összesen 383 milliárd forintnyi lakáshitel-szerződést kötöttek, ami figyelemre méltó, 44,5%-os növekedést jelent a 2024-es adatokhoz viszonyítva. Ez a szám minden eddigi első negyedéves folyósítást felülmúl, és új rekordot állít fel a lakáshitelezés terén.
Ezen belül a 137,8 milliárd forintot közelítő márciusi finanszírozási adat minden idők harmadik legkomolyabb összegű kiutalását hozta. Ennél csak 2022 áprilisa és májusa volt erősebb, ami az új, energiatakarékos lakások megvásárlását támogató, maximum 3 százalékos kamatú MNB Zöld Otthon hitelprogram szerződéseinek volt köszönhető.
A következő hónapokban az egyre magasabb bázisértékek miatt komoly kihívást jelent majd a növekedési ütem fenntartása a lakáshitel-piacon. Az is kétélű a szakértő szerint, hogy az állampapírokból kiáramló összegek kipörgése után vajon többen fordulnak-e a lakáshitelekhez.
Emellett az extra pénz által felhajtott lakásárak sokakat elriaszthattak a piactól. Miután már vannak arra utaló jelek, hogy a kereslet csökken, az árak növekedése megállhat, így a vevők jobb helyzetbe kerülhetnek a következő hónapokban.