Az ország felén végigsöpört hétfői vihar nyomot hagyott: autókra dőlt fák, leszakadt elektromos vezetékek, bokáig érő jégpáncél és eldőlt hajók tanúskodnak a természet erejéről. A galéria bemutatja a pusztítás mértékét és a vihar tombolását.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) nyomozása során fény derült arra, hogy a dunakeszi szolgálati ingatlan, amelyet Ruszin-Szendi Romulusz volt honvédségi vezérkari főnök számára alakítottak ki, egymilliárd forintot meghaladó költségekkel, luxusberuházásokkal és kirívóan pazarló beszerzésekkel terhelt - számolt be róla az MTI.
A KEHI hétfőn közzétett közleménye szerint a ház elhelyezkedését a volt vezérkari főnök saját kényelmi igényei alapján határozta meg. Emellett prémium kategóriás, egyedi tervezésű berendezési tárgyakat vásárolt közpénzből, amelyek egy átlagos szolgálati lakásban teljesen indokolatlanok, és áruk kirívóan magas, önállóan is több millió forintos tételeket képviselnek.
A legújabb jelentés tartalmazza a releváns fotókat és a részletes kiadási listát. A vizsgálat során kiderült, hogy a Dunakeszi, Vereckei utca 4. szám alatt található szolgálati lakás berendezése és felszerelése során számos, a rendeltetésszerű használatot jóval meghaladó, luxuskategóriás tételt vásároltak. A szakértők hangsúlyozták, hogy a volt vezérkari főnök által elköltött luxuskiadások mértéke és jellege rendkívül magas, ami súlyosan megkérdőjelezi a közpénzek felhasználásának átláthatóságát és indokoltságát.
A rendelkezésre álló információk alapján a HM EI Zrt. 2022 márciusában 235 millió forintért szerezte meg az ingatlant, Ruszin-Szendi Romulusz kérésére. Ezt követően, az ő elképzeléseinek megfelelően, további beruházásokat valósítottak meg, amelyek összértéke elérte a 652,5 millió forintot.
Az ingatlan fejlesztésének összköltsége 896,9 millió forintra rúgott, ehhez pedig még bruttó 132,2 millió forint értékű ingóságok – például bútorok és eszközök – beszerzése is kapcsolódott – áll a nyilatkozatban.
A KEHI jelentése világosan rámutatott arra, hogy a beszerzések jelentős része nem a szolgálati lakás alapvető funkcióját szolgálta, hanem inkább a volt vezérkari főnök és felesége személyes kényelmét és igényeit elégítette ki. Az igényeik alapján számos prémium és egyedi gyártású bútor, valamint berendezési tárgy került beszerzésre, amelyek jóval meghaladták a lakás rendeltetésszerű használatához szükséges eszközök körét. A volt vezérkari főnök által megrendelt egyes berendezések és eszközök önállóan is több millió forintos tételt képviseltek - hangsúlyozták a jelentésben.
A KEHI vizsgálati jelentése tételesen felsorolja, hogy
Ezen kívül robotporszívók és gőzállomások kerültek beszerzésre, emellett több sminkasztalt és televíziót is vásároltak. Továbbá, prémium szórakoztató elektronikai eszközök, valamint PlayStation konzolok megvásárlására is közpénzes kezdeményezés indult - számolt be róla az MTI.
A KEHI tájékoztatása szerint a kivitelezés során nemcsak kiemelkedő minőségű, prémium árkategóriájú bútorokat szereztek be, hanem különféle kiegészítőket is, mint például stílusos fürdőruhákat, férfi fürdőnadrágokat, elegáns köntösöket, prémium ágyneműket, egyedi tervezésű tapétákat, baldachint, valamint egy különleges hálószobai plafontükröt és luxus matracokat. A kert és terasz szintén nem maradt el a prémium szintű felszereltségtől: kültéri konyhát hoztak létre, napozóágyakkal és kényelmes függőszékekkel gazdagították a külső teret.
A hivatalos jelentésben megrendelő e-mailek is szerepelnek Ruszin-Szendi Romulusztól és feleségétől. A volt vezérkari főnök egyik üzenetében például azt fogalmazta meg, hogy "szeretnénk egy whisky-hordót dizájn elemként a billiárdasztalhoz, valamint egy kisebb darabot a dolgozószobába, amely szervizasztalként funkcionálna". Továbbá Ruszin-Szendi Romulusz a tetőteraszra párna- és köntöstároló beszerzését is igényelte.
Arra azonban a jelentés nem tér ki, hogy az állami tulajdonú cég miért teljesítette ezeket a kéréseket, és miért állta a költségeket.
A szolgálati lakást a volt vezérkari főnök 2023 januárjában kezdte el használni, és a pozíciójának megszűnéséig, 2023 májusáig maradt ott. Ruszin-Szendi nem döntött az ingatlan megvásárlása mellett, és azóta új bérlőt sem sikerült találni, ami azt jelenti, hogy a HM EI Zrt. számára nem keletkezett bevétel az ingatlannal kapcsolatban. Eközben a fenntartási és karbantartási költségek 2023. január 1. és 2025. április 30. között összesen 10,3 millió forintra rúgtak – derül ki a KEHI jelentéséből.
Az üggyel összefüggésben Ruszin-Szendi korábban kijelentette, hogy nem ő volt az, aki a villát megrendelte, hanem a Honvédelmi Minisztérium által működtetett cég.
Az ügy vizsgálata akkor kezdődött, amikor Ruszin-Szendi a Tisza Párt szakértőjeként került a figyelem középpontjába. Egy héttel ezelőtt a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) egy másik jelentésében arról számolt be, hogy a volt vezérkari főnök állami források felhasználásával zsírleszívást végeztetett, amelyet állítólag a Honvédkórház finanszírozott.