A székelyudvarhelyi városvezetés az új év kezdetén adósságokkal néz szembe.

Még mindig "potyognak ki a csontvázak" a szekrényből a székelyudvarhelyi városházán, sokba kerülnek az elvesztett perek, és az elmúlt évekkel ellentétben adóssággal kezdi az új évet a székely anyaváros önkormányzata - hangzott el Szakács-Paál István polgármester és Dávid Endre alpolgármester hétfőn délben tartott évértékelőjén.
"Nem mindenbe láttunk mi sem bele már az első pillanattól, vannak olyan csontvázak, amelyek ki-kipotyognak még mindig, de fontosnak látom azt, hogy reális képet kapjunk arról, hogyan is áll a városunk ebben a pillanatban" - kezdte évértékelőjét Szakács-Paál István székelyudvarhelyi polgármester, amelyet Dávid Endre alpolgármesterrel közösen tartott meg hétfőn délben. A beszámolóban az elmúlt két hónap városvezetési tapasztalatait osztották meg, valamint a városháza és alintézményeinek egész éves tevékenységét foglalták össze, szó esett a problémákról, a hivatal gazdasági helyzetéről, az előttük álló feladatokról és lehetőségekről is.
Mint kiderült, a városháza összes alkalmazottja, valamint a kulturális alintézmények munkatársai korábban pert indítottak a város ellen a törvény szerint megítélt járandóságok (étkezési hozzájárulások, vakációs jegyek) kifizetésére, amelyet a korábbi városvezetés más városokkal ellentétben nem tett meg. A város minden pert elveszített, ezek összköltsége 4 millió lej, amely a kamatokkal együtt 8 millió lejre rúg, amit a következő öt évben kell kifizetni az érintett munkatársaknak. Elhangzott, hogy folyamatban vannak még perek vitatott elbocsájtások miatt.
"Az elmúlt időszakban a kártérítések ügyei kerültek a figyelem középpontjába, hiszen mintegy 30 000 eurónyi kártérítési igénnyel keresik a jogorvoslatot több elbocsátott munkavállaló. Ezen felül a város idén 267 914 lejt juttatott azoknak a kollégáknak, akiket a bíróság jogtalan elbocsátás miatt helyezett vissza" – tájékoztatta a közönséget az udvarhelyi városvezető. Hozzátette, hogy míg korábban gyakori volt a választások utáni nagyarányú elbocsátási hullám, most nem tapasztalhatóak "politikai okokból történő átszervezések vagy radikális változtatások". Szakács-Paál emellett jelezte, hogy 2025 márciusában jelentős átalakításokra kerül sor a polgármesteri hivatal struktúrájában, melyet az új kormány által bevezetett megszorító intézkedések is befolyásolhatnak.
A polgármester kifejtette, hogy a városháza működésével kapcsolatos tapasztalatai alapján észlelte, hogy szervezési és menedzsment szempontból számos hiányosság áll fenn, amelyek sürgős megoldásra szorulnak. Hozzátette, hogy a városi rendezvények szervezésében is jelentős változásokra van kilátás, mivel a különböző alintézményekhez való kiszervezés nem bizonyult a legjobb megoldásnak.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az oktatási intézményekkel való párbeszéd már elkezdődött, és a város erős kapcsolatokat ápol a civil szférával, amelyet idén 3 millió lej támogatással segített. Emellett sikerült megszüntetni a politikai elszigeteltséget Székelyudvarhelyen, így a helyi önkormányzatokkal való egyeztetések is gyakoribbá váltak, ami a közeljövőben konkrét eredményekben is megmutatkozhat. A testvérvárosi kapcsolatok terén új stratégiák kidolgozásán dolgoznak, és ígéretes lehetőségek nyílhatnak meg Bukaresttel, Budapesttel és Brüsszellel való együttműködés terén is.
A város gazdasági és pénzügyi helyzetről Szakács-Paál István elmondta, hogy hamis kép él az udvarhelyiek fejében. Jelenleg ugyanis két aktív hitele van a városnak, amelyek összértéke mintegy 300 000 lej, tehát nem igaz, hogy nincs tartozása Székelyudvarhelynek. Továbbá a legutóbbi tanácsülésen hozott döntés értelmében 6,5 millió lej értékű hitel felvételére készül a város a beruházások önrészének kifizetésére, és mindezekkel együtt is 10 millió lejnél nagyobb összegre rúg a kifizetetlen számlák összértéke. Erre még nem volt példa, korábban rendre 15-20 millió lejes el nem költött többlettel vágott neki az új évnek a város. Az adósságok az el nem készült beruházási projektek megemelkedett önrészeiből jönnek, ugyanis volt jó pár olyan év a város életében, amikor nem haladtak a projektek, ezek árát pedig a jövőben kell megfizetni.
"Ez egy nagyon szomorú forgatókönyv lesz a következő egy-két évre a város életében, de azt vállaltuk, hogy egyik pályázattól sem állunk el, aminek van értelme és ami reálisan kifizethető" - közölte a polgármester.
Az uszoda, a strand és a stadion fejlesztése kapcsán elhangzott, hogy az Országos Beruházási Társaság támogatására számítanak. Ennek érdekében valószínűleg jelentős lobbitevékenységre lesz szükség, de az erős bukaresti képviselet valószínűleg támogatni fogja ezt a törekvést. Az uszoda kivitelezésének fontosságát a Városi Hírlap által összegyűjtött konzultációs ívek is tükrözik, amelyek egyértelműen jelzik, hogy a megépítése kiemelt prioritást élvez a közeljövőben.
A városi konzultáció eredményét egy külön sajtótájékoztatón közöli majd az udvarhelyi városvezetés.