A vulkánkitörések komoly kihívások elé állíthatják a szélenergia termelését.

Svéd tudósok éghajlati modellek segítségével tanulmányozták, hogy az 1815-ben, Indonéziában kitört Tambora vulkán milyen hatást gyakorolt volna a szélenergia előállítására.
A hatalmas trópusi vulkánkitörések gázokat és apró részecskéket bocsátanak a magas légkörbe, ami globális lehűlést idézhet elő. Például, amikor 1815 áprilisában a Tambora vulkán kitört, az 1816-ot "nyár nélküli évvé" alakította át. Ez a drámai időjárási változás súlyos problémákat okozott Európában és Észak-Amerikában, például a termés jelentős csökkenéséhez és élelmiszerhiányhoz vezetett. Azonban nem csupán a globális hőmérséklet ingadozása volt az egyedüli tényező, amely zavarokat idézett elő.
Cheng Shen, a Göteborgi Egyetem kutatója és csapata klímamodellek alkalmazásával elemezte, hogyan befolyásolta volna az elmúlt ezer év tíz legnagyobb vulkánkitörése a globális szélsebességet. A The Innovation című folyóiratban megjelent tanulmányukból kiderül, hogy a Tambora vulkán kitörése után a következő két évben körülbelül 9%-kal csökkent volna a szélenergia rendelkezésre állása.
A kutatások szerint a jelenben mindez komoly kihívást jelentene a szélenergia-termelés számára. Ennek az az oka, hogy a vulkánkitörést követő felszíni lehűlés elnyomja a trópusi konvekciót, és gyengíti a légköri keringési cellákat mind az északi, mind a déli féltekén.
A szélsebesség csökkenése akkoriban nagyrészt észrevétlen maradt, de ma egy hasonló trópusi kitörés komoly kihívások elé állítaná a világot. "Az olyan területeken, ahol a szélenergia kulcsszerepet játszik, mint például Észak-Amerika, Ausztrália és Észak-Afrika, ennek drámai gazdasági és energetikai hatásai lehetnek" - figyelmeztet a kutató.