A Tisza folyó magabiztosan árad, de a Fidesz még nem tette teljesen nyilvánossá stratégiáját.


A különböző kutatások egyre inkább a Tisza Párt melletti masszív előnyről számolnak be, azonban a szakértők szerint még számos nyitott kérdés vár megválaszolásra. Kulcsfontosságú tényező, hogy Magyar Péter támogatói hol élnek, és hogyan oszlik meg a tábor földrajzilag. Egyesek arra is felhívták a figyelmet, hogy "a Fidesz még nem mutatta meg az összes lapját", ami további izgalmakat ígér a politikai színtéren.

Hosszú csendet követően újra megérkeztek a közvélemény-kutatók pártpreferenciákat felmérő jelentései. Az első a sorban az IDEA Intézet május végén közzétett felmérése volt, amely szerint a biztos választók körében a Tisza Párt 44, míg a Fidesz-KDNP 37 százalékon áll. Később, június közepén a Medián kutatása azt mutatta, hogy a biztos szavazók között a Tisza Párt már 51, a Fidesz viszont 36 százalékon áll. A Nézőpont Intézet legutóbbi felmérése szerint bár csökkent a két párt közötti 10 százalékpontos különbség, a Fidesz továbbra is vezet 44 százalékkal, míg a Tisza 29 százalékon áll. A 21 Kutatóközpont hétfőn közzétett adatai viszont minden eddiginél nagyobb eltérést mutatnak: a Tisza 52, a kormánypárt pedig 34 százalékon áll. Ugyanezen a napon a Závecz Research kutatása is a Tisza fölényét jelzi, hiszen az ellenzéki párt 46 százalékos népszerűsége 11 százalékponttal magasabb a Fideszénél. Bár a mérések eredményei jelentős eltéréseket mutatnak, mind az öt kutatás egyértelmű trendet jelez: a Tisza Párt népszerűsége erősödik, míg a Fidesz támogatottsága stagnál vagy inkább csökken. Politikai elemzőket kérdeztünk arról, hogy mit olvasnak ki ezekből az adatokból, és milyen következtetéseket vonnak le a jövőre nézve.

A független kutatóintézetek legfrissebb elemzései megerősítik az elmúlt félév trendjeit, és világosan jelzik a Tisza Párt kétszámjegyű előnyét. Bíró-Nagy András politológus nyilatkozata szerint, figyelembe véve a Nézőpont Intézet hátterét, nem meglepő, hogy ők továbbra is a Fidesz fölényét hangsúlyozzák. Ugyanakkor, a legújabb adatok szerint a Tisza Párt jelentős erősödése is tapasztalható az utolsó egy évben. A Policy Solutions vezetője hangsúlyozta, hogy a legfontosabb kérdés az, hogyan oszlik meg ez a Tisza Párt által elért előny a különböző földrajzi területeken. A 2026-os választás kimenetele ugyanis az egyéni választókerületek sajátosságaiból adódik, így kulcsfontosságú lesz, hogy a kisebb városokban és falvakban hogyan alakulnak a szavazatok a kormánypártok és a Tisza Párt között. Az utolsó, független kutatások alapján mért előny elegendő lehet egy kormányváltáshoz, feltéve, hogy az áttörés legalább a kisebb városokat, de még inkább a falvakat is eléri. Kérdésünkre válaszolva Bíró-Nagy András megjegyezte, hogy a jelenlegi választási rendszer 4-5 százalékpontos előnyt biztosít a kormánypártoknak, így a biztos ellenzéki győzelemhez - ami a következő Országgyűlésben megnyugtató parlamenti többséget jelenthet - az ellenzéknek kétszámjegyű előnyre van szüksége.

Nagy Attila Tibor politikai elemző véleménye hasonló a folyamatokkal kapcsolatban, de más aspektusokat emel ki. A legfrissebb közvélemény-kutatások, köztük a Nézőpont Intézet felmérése, világosan jelzik a Tisza Párt növekvő népszerűségét. Magyar Péter pártja folyamatosan vonzza a szavazókat az ellenzéki formációktól - nyilatkozta a szakértő lapunknak. Arra a kérdésünkre, hogy a Tisza térnyerése idén is folytatódik-e a tavalyi évhez hasonlóan, az elemző azt válaszolta, hogy ezt több tényező együttes hatásának tudja be. Az emberek már a mindennapokban is tapasztalják a gazdaság gyenge teljesítményét, hiszen az infláció ismét emelkedésnek indult, így a megélhetési problémák kiemelt szerepet kapnak a választók agendáján. Továbbá, a közszolgáltatások, például a kórházak és a MÁV teljesítménye is csalódást okoz a választók körében. - Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy Magyar Péter tavaly tavasszal is folytatta az országjárást, ami szintén hozzájárult a párt népszerűségének növekedéséhez - tette hozzá az elemző.

A jövőbeli folyamatokat illetően óvatosan fogalmazott Nagy Attila Tibor. Az elemző úgy gondolja, a Fidesz még nem terítette ki minden lapját. A választási osztogatás már megindult, gondoljunk csak az anyák adómentességének folyamatos bevezetésére, a családi adókedvezmények növelésére, és az elemző szerint a folyamatnak valószínűleg még nincs vége. Vagyis elmondható, hogy a Tisza Párt biztosan erősödött az elmúlt bő egy évben, de éppen a fentiek miatt nem lehet tudni, hogy ez mennyire lesz elég, egyelőre még homályos a kép.

Tölgyessy Péter politológus határozottan más nézőpontot képvisel. Az Inga Kultúrkávézóban péntek este tartott előadásában kifejtette, hogy a Fidesz egyértelműen lejtmenetben van. Szerinte nemcsak a fővárosban és a nagyobb városokban, hanem a kisebb településeken is megállíthatatlan a kormánypártok népszerűségének csökkenése. Tölgyessy úgy véli, hogy a Medián által közzétett adatok, amelyek a Tisza fölényét mutatják, valójában még arra is utalnak, hogy a Tisza körüli többség még ennél is nagyobb. A kormánypárti kampány, amely Ukrajna uniós csatlakozását helyezi középpontba, nem igazán képes megszólítani a mindennapi problémákkal küzdő átlagpolgárokat. Ezen túlmenően figyelmeztetett arra is, hogy Orbán Viktor soha nem fogja feladni, minden lehetséges eszközt latba vet a győzelem érdekében. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem aggódik a választások elmaradása miatt, és úgy véli, hogy ha vereséget szenvedne el, Orbán Viktor nem vonulna vissza, és nem vezetné ki az országot az Európai Unióból, mivel ezzel teljesen ellehetetlenítené saját helyzetét.

Related posts