A társadalom továbbra is hajlamos alábecsülni a férfiak önkéntes segítő tevékenységeit, így nem meglepő, hogy sokan meglepődnek, amikor látják, hogy a férfiak is aktívan részt vesznek ezekben a munkákban. Ez a jelenség különös érzelmi hatást gyakorol az e
"Felvetődik a kérdés, miért tölt a férfiak kevesebb időt a közösségi munkában. Az én feltételezésem az, hogy a hagyományos nemi normák szerint ők viselik a kenyérkereső szerep terheit, ami miatt kevesebb idejük marad az önkéntes tevékenységekre. Azonban, ha alaposabban megvizsgáljuk az utcajogász nőket, világossá válik, hogy ez az érvelés nem állja meg a helyét. Ők is mindannyian önfenntartók, sokan közülük saját ügyvédi praxist vezetnek, vagy vezető pozícióban dolgoznak prominens cégeknél."
Minden civil szervezetnél két csoportra oszlik a munka: vannak állandó munkatársak, akik fizetést kapnak - ők a koordinációért felelnek, és ők biztosítják az állandóságot a szervezeteken belül. És van egy nagyobb, változó összetételű, önkéntesekből álló csapat, akik ingyen dolgoznak a jó ügy érdekében, ami legalább olyan fontos, de kisebb elköteleződést jelent.
A lakásfelújításokat általában önkéntesek végzik, és meglepődve tapasztaltam, hogy a résztvevők között a nemek aránya meglehetősen kiegyensúlyozott. Szaniszló Judit, az Utcáról Lakásba Egyesület lakásügynökségi koordinátora elmondta, hogy a céges csapatépítő eseményeken érkező önkéntesek között körülbelül azonos számú férfi és nő vesz részt. Érdekes módon az egyéni jelentkezők körében a nők száma kicsit túlsúlyban van, ami figyelemre méltó, tekintve, hogy a lakásfelújítás sokszor fizikailag megterhelő feladatokat követel meg a résztvevőktől.
Ahogy Molnár Noémi Fanni fogalmaz: "bár a másik megértésére való nyitottság, a társadalomkritikus attitűd és a szociális érzékenység egyfajta minimum a szervezetben, gondoskodási munkát nem végzünk. Kívülről nézve talán úgy tűnhet, hogy nők üldögélnek a Blaha Lujza téren és kedvesen beszélgetnek az emberekkel. A látszat ellenére azonban nem vagyunk "jótékonysági asszonyegylet".
Az Utcajogász egy olyan jogvédő szervezet, amely aktivista alapokra épül, és elkötelezett a szegénységben élő emberek védelme mellett. Amikor a körülmények megkívánják, hajlandó szembenézni a közhatalom képviselőivel vagy gazdasági szereplőkkel, hogy megvédje a legnagyobb szükségben lévőket. Ezek a kihívások gyakran konfrontatív jellegűek, amelyeket sokan hagyományosan a férfiak területének tartanak. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy az empátia kulcsfontosságú szerepet játszik a sérülékeny csoportokkal való kapcsolattartásban és együttműködésben, hiszen a megértés és az érzékenység elengedhetetlen az őszinte és hatékony jogi védelemhez.
Amikor ügyfeleinkkel együttműködünk, fontos, hogy rugalmasan reagáljunk a különböző helyzetekre. Például lehet, hogy valaki nem rendelkezik elegendő iskolai végzettséggel a hivatalos dokumentumok megértéséhez, vagy esetleg életkorából kifolyólag, vagy egészségi állapota miatt nem tudja személyesen intézni a postai ügyeit. Azonban a rugalmasság nem azt jelenti, hogy mi magunk átvesszük az irányítást, vagy patrónusként lépünk fel. Célunk, hogy támogassuk ügyfeleinket az ügyeik megértésében és lebonyolításában, lehetőségeikhez mérten.
A Budapest Bike Maffia nem csupán egy férfiak által létrehozott támogató közösség, hanem számos férfi is aktívan részt vesz a munkájában. "A nemi arány nálunk körülbelül ötven-ötven százalék, de a kerékpáros önkéntesek között talán egy kicsit több a férfi" - osztja meg Kis Kata, a szervezet kommunikációs koordinátora. Ennek a jelenségnek egyértelmű magyarázata a kerékpározás mint tevékenység. A biciklis kultúrákban általában nagyobb arányban találkozhatunk fiatal férfiakkal.
Másrészt a szervezet kommunikációja világosan jelzi: fiúk, lányok, itt a helyetek! Gondoljunk csak olyan kifejezésekre, mint a "maffia", vagy a népszerű "Vitaminkommandó" programra. Kis Kata hangsúlyozza, hogy a Budapest Bike Maffia egy férfi baráti kör kezdeményezésére alakult, és a belépők nem csupán közösen dolgoznak, hanem igazi baráti közösséggé is formálódnak – fiúkból és lányokból egyaránt. "Sok középiskolás fiú tölti nálunk a kötelező, negyvenórás szociális szolgálatát, és többük annyira jól érzi magát, hogy a program befejezése után is velünk marad."
Bár sokan azt gondolhatják, hogy a Budapest Bike Maffia egy hagyományos értelemben vett macsó szervezet, ez egyáltalán nem igaz. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy számos olyan kezdeményezést indítottak, amelyek kifejezetten a nők támogatására irányulnak. Rendszeresen rendeznek eseményeket női szállókon, és ők álmodták meg azt a különleges nőgyógyászati rendelőt is, amely traumás tapasztalatokat átélt nők számára készült. Itt a páciensek akár lakcímkártya nélkül is bejelentkezhetnek, és a rendelés során kiemelten figyelmet és időt kapnak, így valóban személyre szabott ellátásban részesülnek.
Kis Kata felhívja a figyelmemet arra is, hogy a Budapest Bike Maffia népszerűsége és a társadalmi támogatásának mértéke szoros kapcsolatban áll egy fontos jelenséggel, amely a társadalmi nemi szerepeket érinti. Ez pedig a gondoskodó férfi eszményképe. "Azok a fotók, ahol kerékpáros fiúk élelmet osztanak hajléktalan embereknek, mindig óriási sikert aratnak a közösségi médiában."
A kérdésre persze egyszerű is lehetne a válasz: több aktív munkaerőt, de a képet azért lehet kicsit árnyalni. "A jogsegélyben való részvétel olyan élettapasztalat, ami nemtől függetlenül mindenkinek a szakmai felfogását, emberekkel való kommunikációját formálhatja, finomíthatja, függetlenül attól, hogy az illető később hol helyezkedik fel. Tehát nem azért tartanám fontosnak a férfiak csatlakozását, mert kifejezetten férfiakra van szükség egyes helyzetekben, hanem azért, mert szerintem a férfi jogászok is gazdagabbak lennének, ha megismernék az ilyen típusú tevékenységeket" - mondja Molnár Noémi Fanni.
Szaniszló Judit egy új perspektívát kínál a nemi attribútumok kérdésében: "A férfi és női szerepek megítélése az utóbbi időben jelentős átalakuláson ment keresztül. Azok, akik ezzel a témával foglalkoznak, újradefiniálják, mit is jelent férfinak vagy nőnek lenni. Az önreflexióra nyitott emberek számára kulcsfontosságú, hogy ezeket a kérdéseket a saját életükben is feldolgozzák. Ez a folyamat nem csupán a nőkre vonatkozik; a férfiak számára is létfontosságú, hogy kifejezzék érzelmeiket és foglalkozzanak mások érzéseivel. Az érzelmek megélése és kifejezése mindenkinek kijár, és rengeteg előnnyel járhat" - osztja meg véleményét Judit. Ezen a területen az Utcáról Lakásba Egyesület munkatársaként ő is tapasztalja a pozitív generációs változásokat, amelyek a társadalmi normák fejlődését mutatják.