A Revolut saját kriptovalutájának kibocsátását mérlegeli | Fintech.hu A Revolut, a pénzügyi innováció élvonalában álló cég, most fontolóra veszi, hogy saját kriptovalutát bocsásson ki. A lépés a digitális pénzek iránti növekvő érdeklődés tükröződése, és

A neobank, amely világszerte ismert, tavaly elindította a Revolut X névre keresztelt kriptovaluta-tőzsdéjét, és nemsokára saját kriptovalutáját is piacra dobhatja. Belső források információi szerint a Revolut jelenleg egy stablecoin kifejlesztésén dolgozik, és már tárgyalásokat folytat egy neves kriptopiaci szereplővel ennek megvalósítása érdekében. A vállalat hivatalosan még nem erősítette meg ezeket a híreket, de hangsúlyozta elkötelezettségét a kriptoszektor fejlesztése mellett. Az utóbbi időszakban, különösen az Egyesült Államokból érkező szabályozási könnyítések hatására, a kriptovaluta kibocsátások, különösen a stablecoin projektek iránti érdeklődés jelentős növekedésnek indult.
A stablecoinok, ahogy a nevük is sugallja, olyan kriptovaluták, amelyek értéküket egy stabil eszközhöz - tipikusan az amerikai dollárhoz - kötik. A stablecoin és a kiválasztott eszköz értéke közötti stabilitást mögöttes fedezet folyamatos felhalmozásával biztosítják a kibocsátók. A fedezetben túlnyomórészt alacsony kockázatú államkötvények - dollárhoz kötés esetén főleg amerikai -, arany, Bitcoin, valamit kisebb arányban akár készpénz és bankbetét kap helyet. A lényeg, hogy biztonságos és kellően likvid legyen a fedezetül szolgáló eszköz, hogy szükség esetén gyorsan hozzá lehessen nyúlni. A fedezetnek és a mögöttes technológiának köszönhetően a stablecoinok egyszerre kínálnak gyors, alacsony költségű utalásokat és a kriptodevizák rugalmasságát, miközben elkerülik azok árfolyam-ingadozását. A legismertebb példák a Tether (USDT) és a Circle által kibocsátott (USDC) stablecoinok - ezek mögött hatalmas tartalékalapok és komoly piaci infrastruktúra áll.
Már tavaly ősszel szárnyra kaptak azok a híresztelések, amelyek arról szóltak, hogy a Revolut nagy terveket sző egy új konstrukció megvalósítására. Korábban is felmerült, hogy a cég saját kriptovalutát kíván létrehozni, ám a szigorú szabályozások végül ezt a kezdeményezést megfektették. Az amerikai választások után azonban jelentős változások történtek a szektor szabályozásának megközelítésében, ami nemcsak a Revolutot, hanem számos más pénzintézetet is a stablecoin projektek irányába terelt. A Decrypt hírportál informátorai szerint a projekt új impulzusokat kapott a cégen belül, és már tárgyalások is folynak egy kiemelkedő kriptoszereplővel. Bár a Revolut hivatalos nyilatkozatot még nem adott ki a terveivel kapcsolatban, a szóvivő hangsúlyozta, hogy továbbra is elkötelezettek a kriptoeszközök iránt, céljuk pedig, hogy "a legmegbízhatóbb szolgáltatóvá" váljanak ezen a területen az Egyesült Királyságban és az Európai Unióban. Tavaly indították el a Revolut X néven futó kriptotőzsdéjüket az EU-ban, és most úgy tűnik, hogy ezt egy saját kibocsátású digitális kriptovalutával szeretnék kiegészíteni.
A stablecoinok nemcsak a kriptovalutával kereskedő felhasználóknak kényelmes eszközök, de a kibocsátók számára is komoly üzleti lehetőséget hordoznak. Az ilyen tokenek mögötti fedezet - jellemzően rövid lejáratú amerikai állampapírok - kamatozik, így a tokenkibocsátók jelentős hozamot érhetnek el. A stablecoinok a nemzetközi kereskedelemben is felhasználhatóak fizetőeszközként, kilépve a jelenlegi közvetítőkön alapuló infrastruktúrából. A határokon átnyúló fizetések gyorsabbak és olcsóbbak lehetnek a kriptoeszközt kibocsátó bank és annak ügyfelei számára. A stablecoin tranzakciókhoz okosszerződések köthetőek, így a feltételekhez kötött automatizálásra is lehetőséget adnak. Ezzel új termékek és szolgáltatások bevezetésének ágyazhatnak meg a kibocsátók.
A Circle és a Tether, a világ két legismertebb stablecoin kibocsátójának példája jól mutatja, milyen jövedelmező modellről van szó. Mind a két vállalat dollármilliárdos bevételekre tett szert a stablecoinjaik révén. A hagyományos pénzintézetek és fintech cégek is kezdik felismerni ezt az üzleti potenciált. A Revoluton kívül például a Bank of America, a JP Morgan, a Citigroup és a Wells Fargo is jelezte, hogy kedvező szabályozási környezet esetén saját stablecoint bocsáthatnak ki. Hasonló terveket fontolgat az Amazon, és a Walmart, és számos nagy technológiai vállalat is.
A stablecoin-piac gyors bővülésének egyik fő mozgatórugója az Egyesült Államokban elfogadott új törvény, a GENIUS Act. Az új szabályozás világos kereteket teremt a stablecoinok kibocsátásához, és várhatóan augusztusig életbe is léphet, miután Trump elnök jelezte, hogy támogatja a törvénycsomagot.
A stablecoinok világszintű piaca jelenleg már 251 milliárd dollár körüli értéket képvisel, és a szakértők előrejelzése szerint a közeljövőben számos új szereplő is megjelenhet a színen. Ez a helyzet komoly versenyt generálhat a jelenlegi domináns játékosok, a Tether és a Circle számára, akiknek így alkalmazkodniuk kell a változó környezethez.