A Rákóczi-főiskola tanári csapata új docensekkel gazdagodott.


Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának Minősítő Bizottsága döntést hozott a tudományos fokozatok és címek odaítéléséről 2024. december 10-én. Ennek eredményeként a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola négy oktatója - Dr. Kohut Erzsébet, Dr. Andrik Éva, Dr. Hnatik Katalin és Dr. Csonka Tetjana - docensi címet szerzett.

Ukrajnában a docensi cím elnyeréséhez a pályázónak számos követelménynek meg kell felelnie. Először is, a jelöltnek rendelkeznie kell doktori (PhD) vagy kandidátusi fokozattal. Emellett szükséges, hogy legalább középfokú (B2 szintű) idegen nyelvvizsgát vagy annak megfelelő nyelvi kompetenciát igazoljon, valamint minimum öt év felsőoktatási szakmai tapasztalattal bírjon. A tudományos teljesítmény is kulcsfontosságú, így a pályázónak önálló tudományos eredményeket kell felmutatnia, és elismert publikációkkal kell rendelkeznie az adott tudományágban. Továbbá, a doktori védés óta megjelent tanulmányának is indexált folyóiratban kell megjelennie, amely a Scopus vagy a Web of Science (WoS) adatbázisokban szerepel. A docensi cím megszerzésének további feltétele a rendszeres részvétel hazai és nemzetközi pedagógiai vagy szakmai továbbképzéseken, valamint a nemzetközi mobilitás is elvárt. Végül, a jelöltnek egy nyilvános bemutató előadást is kell tartania az intézmény keretein belül.

Az oktatók sikeresen teljesítették az előírt követelményeket, így a Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériumának 1721. számú rendelete alapján elnyerték a docensi címet. Eredményes munkájuknak köszönhetően mostantól hivatalosan is docensként folytatják pályafutásukat a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán. A docensi oklevelet a Rákóczi-főiskola Tudományos Tanácsának következő ülésén, február 12-én vehették át.

Kohut Erzsébet a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Doktori Iskolájában 2013-ban szerzett PhD-fokozatot, disszertációja pedig a kárpátaljai Syringa josikaea Jacq. fil. ex Rchb. és Leucojum aestivum L. természetes állományainak felmérésével és in vitro szaporításával foglalkozott. Kutatási érdeklődése a botanika, flórakutatás, természetvédelem és környezeti nevelés területeit öleli fel, ahol jelentős tudományos eredményeket ért el. Pályafutása során négy monográfiát írt, és számos, nemzetközi adatbázisokban indexált tudományos cikket publikált, valamint ukrajnai szakfolyóiratokban és módszertani kiadványokban is megjelentek munkái. Összesen több mint hetven tudományos publikáció szerzője vagy társszerzője, és aktívan részt vesz több nemzetközi kutatási projektben is. Kohut Erzsébet nem csupán a tudományos kutatásban, hanem a tehetséggondozás terén is kiemelkedő szerepet játszik. 2003 óta a Rákóczi-főiskola Biológia és Kémia Tanszékén tanít, 2020-tól a tanszék vezetését is ellátja. Ő az alapítója és főszervezője a Kárpátaljai Természetvédelmi és Természetismereti Táboroknak, valamint a Margittai Antal Biológiavetélkedőnek, és meghatározó szakmai vezetője a "GENIUS" tehetséggondozó program biológia tantárgyi moduljának. Rendszeresen szervez tudományos konferenciákat, főiskolai ismeretterjesztő eseményeket és tematikus terepgyakorlatokat, amelyek jelentősen hozzájárulnak a fiatal kutatók és diákok szakmai fejlődéséhez. Tehetséggondozói munkásságát a Magyar Természettudományi Társulat is elismerte, amely 2021-ben Bugát Pál - Szentágothai János emlékéremmel tüntette ki kiemelkedő szakmai tevékenységéért. A kárpátaljai kertészmérnökképzésben és a középiskolai környezeti nevelés terén végzett kiemelkedő oktatói munkájáért 2016-ban Magyar Arany Érdemkereszttel jutalmazták.

Andrik Éva 2004-ben szerezte meg a biológia tudományok kandidátusa fokozatot az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia M. M. Hryshko Nemzeti Botanikus Kert kijevi intézetében. Kutatási területei közé tartozik a botanika, a növényökológia, a populációbiológia és a mikológia. Disszertációjában a kockás liliom (Fritillaria meleagris L.) biológiai és ökológiai jellemzőit vizsgálta a Kárpátaljai-alföldön, kiemelve a faj természetvédelmi szempontjait. Munkássága azóta is kiemelkedő a régió növényvilágának feltárásában: több mint száz tudományos publikáció, öt monográfia, két nemzetközi (WoS és Scopus indexált) tanulmány, valamint számos ukrajnai szakfolyóiratban megjelent cikke tanúskodik szakmai pályájáról. A Fodor István Kutatóközpont tudományos munkatársaként jelentős szerepet vállalt a Kárpátalján terjedő invazív növényfajok azonosításában és elterjedésük nyomon követésében. A Biológia és Kémia Tanszéken működő Tudományos Herbárium kurátora, amely Kárpátalja és a régió botanikai kutatásainak meghatározó bázisa. Andrik Éva nemcsak kutatóként, hanem tudományos szervezőként is aktív: számos nemzetközi konferencia lebonyolításában játszott kulcsszerepet, többek között a Margittai Antal születésének 130., valamint Vágner Lajos születésének 200. évfordulója alkalmából rendezett eseményeken.

Hnatik Katalin a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola angol-magyar szakán indította el felsőoktatási pályafutását. 2021-ben a Munkácsi Állami Egyetemen szerezte meg PhD-fokozatát neveléstudományok területén. Disszertációjának középpontjában a jövőbeli idegennyelv-tanárok szakmai potenciáljának fejlesztése állt, amelyet a szakmai felkészítés folyamatában vizsgált. (Розвиток професійного потенціалу майбутніх учителів іноземних мов у процесі фахової підготовки). Kutatási érdeklődése kiterjed az angol nyelv oktatásának módszertanára, a magyar mint idegen nyelv tanítására, valamint a jövő angol szakos hallgatók szakmai identitásának formálására. 2017 óta a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Filológia Tanszékén belül az Angol Tanszéki csoport oktatójaként tevékenykedik. 2016-tól a Rákóczi-főiskola ECL Nyelvvizsgaközpontjának vizsgafogadó tanára, emellett aktívan részt vesz a KMPSZ által szervezett tantárgyi versenyek angol nyelvű tesztjeinek kidolgozásában is. 2018-ban a Collegium Talentum program ösztöndíjasa volt. Tudományos munkássága során több nemzetközi WoS és Scopus adatbázisban jegyzett tanulmány, valamint számos B kategóriás ukrajnai szakfolyóiratban megjelent publikáció szerzője és társszerzője.

Csonka Tetjana 2007-ben szerezte meg filológiai tudományok kandidátusi fokozatát a Ternopoli Volodimir Hnatyuk Nemzeti Pedagógiai Egyetemen. Disszertációja az "A szerző - hős - olvasó párbeszéde V. Nabokov műveiben" címet viseli (Діалог "автор- герой- читач" у творчості В. Набокова), amelyben kifejezetten a modern ukrán irodalom, irodalomelmélet, oktatási módszertan és komparatisztika területeivel foglalkozik. Tetjana több mint 50 tudományos tanulmány szerzője, amelyek különböző országokban, köztük Ukrajnában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában láttak napvilágot. Jelenleg a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Filológia Tanszékén dolgozik, ahol az Ukrán Tanszéki Csoport docenseként tevékenykedik. Emellett aktívan részt vesz a főiskolai kulturális életben is, hiszen egy színjátszókört irányít, amely lehetőséget teremt a diákok számára, hogy kibontakoztathassák kreativitásukat és fejleszthessék színpadi készségeiket.

Gratulálunk a szakmai eredményekhez, további sikereket kívánunk!

Related posts