A kínaiak egy kis csipkelődéssel reagálnak arra, hogy a vámháború következtében az amerikaiak ismét a gyártósorokhoz kényszerülhetnek.


Az amerikaiak túlsúlyos csoportja görnyed a varrógépek felett egy hatalmas, zsúfolt műhelyben, miközben a háttérben halk kínai dallamok szólnak. Egy borostás férfi, akit több társa is körülvesz, fáradtan áll a gyártósor mellett. A félperces videó végén felbukkan a felirat: "Tegyük Naggyá Amerikát Újra". Ez a mesterséges intelligenciával létrehozott videó valószínűleg egy kínai TikTokker keze munkáját dicséri. Bár az eredete homályos, ez már nem is számít; a hasonló mémekhez hasonlóan gyorsan elterjed a közösségi médiában.

A mémek születésének hátterében természetesen Donald Trump által kezdeményezett vámháború áll, amely mára már egyfajta számháborúvá alakult. Az amerikai elnök április 2-án bejelentette, hogy 34%-os vámot vet ki a kínai termékekre, ami a korábban bevezetett 20%-os vámot figyelembe véve összesen már 54%-os terhet jelentett. Kína pedig nem tétlenkedett, és szintén 34%-os vámot hirdetett meg az Egyesült Államokból érkező termékekre válaszul.

A történet még nem zárult le, hiszen Trump újabb, 50 százalékos vámemelést jelentett be, így a Kínából érkező importtermékekre jelenleg 104 százalékos vámtétel vonatkozik az Egyesült Államokban. Kína válaszul nem tétlenkedett, és csütörtöktől 84 százalékos vámot vezet be az Egyesült Államokból származó árukra.

Ez viszont felveti azt a kérdést, hogy ha Amerikának nem kell a kínai áru, vajon honnan jut majd hozzá azokhoz a dolgokhoz, amiket eddig onnan exportált. Trumpot a jelek szerint nem aggasztják ezek a kérdések: kedden azzal dicsekedett egy republikánus rendezvényen, hogy a világ vezetői hogy könyörögnek neki, hogy enyhítsen a vámokon. Szerdán a Truth Social-ön azt javasolta az érintett cégek tulajdonosainak, hogy költözzenek Amerikába, úgy nem kell majd büntetővámmal számolniuk. A kérdés csak az, hogy ezekben vajon ki fog dolgozni. A mémekben erre is születtek ötletek:

Az amerikai elnök üzenetei egyfajta hullámvasútra emlékeztetnek: hol a világot tartós vámokkal fenyegeti, hol pedig azzal büszkélkedik, hogy egy kedvező üzlet esetén nyitott a módosításokra. Jelenleg tehát nehéz megmondani, hogy a 104 százalékos vámemelést elegendőnek tartja-e, vagy ha még több mém eljut hozzá, esetleg megsértődik, és tovább fokozza a nyomást.

Related posts