A jövő gazdáinak ünnepe - Az Agrárközösség 10. évfordulós roadshow-ja - Magyar Mezőgazdaság Ismerjük meg együtt a jövő agrárszakembereit! Az Agrárközösség 10 éves jubileumi roadshow-ja egy különleges esemény, amely nemcsak a múlt eredményeit ünnepli, han

Az Agrárközösség már tizedik éve tartó, kiemelkedő érdeklődésnek örvendő szakmai rendezvénysorozata idén az új ciklus támogatási lehetőségeire és a 2025-ös trendváltozásokra összpontosított.
A három izgalmas helyszínen, Gyöngyösön, Kaposváron és Lajosmizsén megrendezett szakmai roadshow-t a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) és az OTP Agrár közösen álmodta meg és valósította meg.
Az Agrárközösség Kft. idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját, valamint a szakmai roadshow 10 éves jubileumát. E jeles alkalomból Török Zoltán ügyvezető visszatekintett a cég alapítására, a mezőgazdasági ágazat változásaira, és a roadshow jelentőségére a gazdálkodók számára. 2009-ben az Agrárközösség azzal a céllal indult útjára, hogy támogassa a gazdákat minden olyan területen, ahol nehézségekkel szembesülnek. A szolgáltatási portfólió azóta is folyamatosan fejlődik, és mára a mezőgazdasági üzemek adminisztratív feladatainak szinte teljes körét lefedi.
Török Zoltán hangsúlyozta, hogy a mezőgazdasági környezet 2009 óta jelentősen megváltozott. Az aszályos és belvizes időszakok váltakozása, a gazdasági válságok, valamint a finanszírozási nehézségek mind-mind komoly kihívások elé állították a gazdálkodókat. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy nyitottak legyenek a változásra, a fejlődésre, és új módszerek bevezetésére. A szakmai roadshow küldetéseként tíz évvel ezelőtt, 2015-ben azt fogalmazták meg, hogy segítse a gazdákat az információ- és tapasztalatcserében. Az elmúlt években a rendezvény rengetegüknek nyújtott segítséget abban, hogy sikeresebben műveljék földjeiket. Az Agrárközösség Kft. elkötelezett amellett, hogy a jövőben is támogassa a magyar gazdákat. A szakmai roadshow pedig továbbra is fontos szerepet fog betölteni ebben a munkában, fogalmazott az ügyvezető.
Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora és a rendezvény társszervezője, köszöntőjében a magyar mezőgazdaság elmúlt két évtizedét vizsgálta meg az Európai Unióhoz való csatlakozás fényében. Rámutatott arra, hogy miközben a globális mezőgazdasági termelés 70-75%-os növekedést mutatott, a hazai szektor növekedése csupán néhány százalékra korlátozódott. Példaként említette Lengyelországot, amely jelentős külkereskedelmi egyenleg-növekedést produkált, míg Magyarország e téren elmaradt.
Gyuricza Csaba négy fő okot emelt ki, amelyek hozzájárulnak a magyar mezőgazdaság lemaradásához: az alacsony hozzáadott érték, az erőforrások nem hatékony kihasználása, a technológiai és képzettségi hátrányok, valamint az integrációs képességek gyengesége. E problémák orvoslására a termelés változatosságának növelését, a mérethatékony élelmiszeripari innovációkat, az agrárdigitális megoldások alkalmazását és a tudásalap fejlesztését javasolta. Kiemelte az együttműködés fontosságát a gazdálkodók és az ágazat irányító szervei között. Végül optimizmusának adott hangot, bízva abban, hogy a magyar mezőgazdaság a jövőben komoly előrelépéseket tud majd elérni.