A háziorvos véleménye alapján még hosszú évekbe telik, mire immunrendszerünk újra erőre kap.


"A családorvosi rendelőkben is tapasztaljuk, hogy megnövekedett a felső légúti megbetegedések száma, jellemzően az influenzaszerű tünetek dominálnak, avagy magas láz, köhögés, ízületi fájdalmak, köhögés és fejfájás gyötri a pácienseket" - fogalmazott Békássy Szabolcs Háziorvosok Online Szervezetének alapító elnöke a Magyar Nemzetnek, miután csütörtök délután életbe lépett a látogatási korlátozás és tilalom, valamint a kötelező maszkviselés a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó egységeinél.

Békássy Szabolcs hangsúlyozta, hogy a maszkviselés kulcsfontosságú szerepet játszott a Covid-járvány terjedésének megfékezésében, sőt, ennek következtében a hagyományos influenza-járvány is elmaradt. "Nyilvánvaló, hogy a maszkok használata jelentősen mérsékli a cseppfertőzésen alapuló betegségek átvitelét. Ezért javaslom, hogy mindenképpen viseljünk maszkot, ha bármilyen felsőlégúti tünetet észlelünk magunkon, vagy ha zsúfolt, egészségügyi intézményekbe látogatunk, például vizsgálatokra vagy szakrendelésekre" - tette hozzá.

A szakember említette, hogy sokan kétségekkel tekintenek a maszkviselésre, attól tartva, hogy az "több kárt okozhat, mint amennyi hasznot hoz". Sokan úgy vélik, hogy ezáltal az immunrendszerünk elveszítheti a megszokott ellenálló képességét a különböző kórokozókkal szemben.

"Önmagában a koronavírus fertőzésnek lehet egy olyan, immunrendszer-károsító hatása, ami miatt fogékonyabbak vagyunk a betegségekre, de a maszkviselés és a karantánszabályok is azt eredményezték, hogy a szervezetünk elszokott, kevésbé emlékezett azokra a kórokozókra, amelyekkel egyébként évente találkozott. A Covid-járványt követően nem véletlenül tapasztaltuk, hogy egy nagyon markáns lefolyású influenza-járvány tarolta le a társadalmat. Szakemberként azt gondolom, még mindig ennek a hatását érezzük, amikor arról beszélünk, gyengébbnek érezzük az immunitásunkat. A saját bőrömön is tapasztalom, hogy a Covid-járvány óta sokkal többször betegedek meg. Valószínű, még több évbe telik, mire az immunrendszerünk ismét teljesen feláll, és adaptálódni tud majd ezekhez a cirkuláló vírustörzsekhez" - magyarázta, majd felidézte, a Covid óta több olyan betegség is járvánnyal ért véget, ami 2020 előtt nem okozott ilyen problémákat. Példaként elmondta, ilyen az RSV, amely főképp a gyerekekre lehet veszélyes.

Békássy Szabolcs hangsúlyozta, hogy nemcsak saját magunk, hanem a krónikus betegségekkel élők védelme érdekében is elengedhetetlen, hogy viseljük az orrot és szájat eltakaró maszkot.

Az orvos hangsúlyozta, hogy a betegségek megelőzésének leghatékonyabb módja továbbra is a védőoltás, különösen az influenza-járvány idején. "A magyar lakosság átoltottsági szintje sajnos nagyon alacsony, ami évente több ezer honfitársunk elvesztéséhez vezet. Ez a helyzet könnyen elkerülhető lenne, ha a hatvan év felettiek és a krónikus betegséggel élők megfelelő immunizálásban részesülnének" - tette hozzá.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb jelentése szerint az Influenza A örökítőanyag koncentrációja országos átlagban emelkedik.

A közlés alapján az év utolsó hetében Budapest Észak-Pesti és Központi Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén, valamint Budapest agglomerációs településeinek összesített mintájában, továbbá olyan városokban, mint Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kecskemét, Nyíregyháza, Pécs, Salgótarján, Tatabánya és Veszprém, kimutatták az Influenza A vírus örökítőanyagának mennyiségét, ami a kimutatási határt meghaladta.

A járványügyi jelentésben a SARS-CoV-2 koncentrációját is vizsgálták, amelyból kiderült, hogy tizennyolc ellátási területre stagnálás jellemző, míg csökkenés Budapest Dél-pesti és Központi Szennyvíztisztító Telep, Miskolc és Salgótarján mintájánál figyelhető meg.

Múlt év utolsó hetében az RSV örökítőanyag koncentrációja egyes területeken emelkedést mutatott, a tájékoztatás szerint Békéscsaba és Budapest Központi Szennyvíztisztító Telep ellátási területe esetében volt az örökítőanyag mennyisége kimutatási határ felett. Az NNGYK kiemelte, a szennyvíz eredmények alapján egyes területeken a vírus alacsony szinten cirkulál a lakosság körében, de jelentős fertőzésszám emelkedés a következő 1-2 hétben nem várható.

Related posts