A franciák kifejtették, hogy milyen célt szolgál az egyhónapos ukrajnai tűzszüneti javaslat.


Franciaország és Nagy-Britannia egy hónapos tűzszüneti javaslatot tett Ukrajna számára, amely a levegőben, a tengereken, valamint az energetikai infrastruktúrában történő tevékenységekre vonatkozik. Emmanuel Macron francia elnök ezt a Le Figaro című napilap online felületén közzétett interjújában fejtette ki vasárnap este. A beszélgetés során Macron további részleteket is megosztott, említést tett arról, hogy francia atomfegyverek más országokba történő telepítése is szóba kerülhet.

Keir Starmer brit miniszterelnök jelentette be korábban, hogy Nagy-Britannia és Franciaország megállapodott: Ukrajnával együttműködve hozzákezd az ukrajnai harci cselekmények befejezését célzó tervek kidolgozásához.

Az tűzszünet a francia elnök szerint kezdetben nem érintené a szárazföldi harcokat, mert "tűzszünet esetén nagyon nehéz lenne ellenőrizni, hogy a frontvonalat tiszteletben tartják-e". Egy ilyen fegyverszünet előnye, hogy ellenőrizni tudjuk, jóllehet a front "a Párizs-Budapest-távolságnak felel meg" - tette hozzá.

Az európai csapatok bevetésének lehetősége, amelyben Franciaország és Nagy-Britannia is hajlandó részt venni, csupán egy második lépcsőfokban valósulna meg.

- felhívta a figyelem fókuszát.

Emmanuel Macron bejelentette, hogy a következő hetek során nem lesznek európai katonai jelenlét Ukrajnában. Hangsúlyozta: "Most arra kell összpontosítanunk, hogy ezt az időszakot kihasználva egy fenntartható tűzszünetet próbáljunk kialakítani, hosszas tárgyalások révén. Ezt követően, a béke megállapodásának aláírását követően, csapatok küldésére is sor kerülhet."

"Mi békét akarunk. De nem akarjuk mindenáron, garanciák nélkül" - hangsúlyozta Macron.

Párizs és London arra törekszik, hogy az Egyesült Államok valamilyen módon garantálja a védelmet a békemegállapodás után Ukrajnába küldendő csapatok számára, amennyiben az oroszok támadást indítanának ellenük. Francia diplomáciai források alapján a két főváros emellett szorgalmazza a párbeszéd helyreállítását Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között, akik pénteken heves vitába bonyolódtak washingtoni találkozójuk során.

"A következő napokban újra kell indítanunk a dolgokat"

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – fogalmazott Emmanuel Macron, miután visszatért a brit kormány által az ukrajnai helyzet rendezéséről tartott londoni csúcstalálkozóról, amely vasárnap zajlott.

A francia elnök utalt az uniós állam- és kormányfők csütörtöki brüsszeli találkozójára is, amelynek célja, hogy a katonai kiadások növelésével előkészítse az európai védelem megerősítését.

"A legutóbbi három év során az orosz kormány a bruttó hazai termékének 10%-át fordította a védelemre. Ezért elengedhetetlen, hogy felkészüljünk a jövőre, és célul tűzzük ki a GDP 3 vagy 3,5%-ának elérését" - nyilatkozta a francia elnök.

Emmanuel Macron kifejezte azon véleményét, hogy az Európai Bizottságnak aktívan javaslatokat kellene kidolgoznia a katonai erőfeszítések anyagi támogatására. Ezt megtehetné a már rendelkezésre álló források kihasználásával vagy közös hitelfelvétel révén.

Az első lépésnél valószínűleg minimum 200 milliárd eurós befektetésre lesz szükségünk.

- jegyezte meg Macron.

A francia elnök megerősítette, hogy párbeszédet kíván nyitni más európai államokkal Franciaország nukleáris elrettentő erejéről, de annak legfőbb elvei nem változnak, azaz a francia "köztársasági elnök teljesen szuverén és bizalmas döntése a nukleáris fegyverek bevetése". "De Gaulle tábornok és az elődeim mindig azt vallották, hogy a létfontosságú érdekeknek európai dimenziójuk van" - jegyezte meg.

"Azok, akik szeretnék elmélyíteni a velünk folytatott párbeszédet, lehetőséget kapnak arra, hogy részt vegyenek az elrettentő erők gyakorlatain. Ezek a tapasztalatcserék hozzájárulhatnak ahhoz, hogy kialakuljon egy valódi stratégiai kultúra az európai népek között" - fogalmazott az államfő.

Emmanuel Macron véleménye szerint...

A francia hadsereg a jövőben lehetőséget kaphat arra, hogy atomfegyvereket telepítsen a szövetséges országok területén, szoros együttműködésben azok fegyveres erőivel.

Az a célunk, hogy hosszú távon megszüntessük az Európában elhelyezett amerikai nukleáris robbanófejeket.

Related posts