2025: tétre, helyre, befutóra – hogyan formálódik a részvénypiac jövője? Ahogy a globális gazdaság folyamatosan változik, úgy a részvények világa is új kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe. A technológiai újítások, a fenntarthatósági törekvések és a


A bejegyzések a szerzők egyéni nézeteit tükrözik, és nem képviselik a cégek hivatalos álláspontját. Fontos megjegyezni, hogy ezek a vélemények semmilyen körülmények között nem tekinthetők befektetési ajánlásoknak.

Közeledik az év vége, és ez abban is tökéletesen lemérhető, hogy megszaporodtak a jövő évre vonatkozó előrejelzések. Pedig ahogy Yogi Berra is mondta, "nehéz az előrejelzés, különösen akkor, ha a jövőre vonatkozik."

A legtöbb elemzőház optimista kilátásokat fogalmazott meg a részvénypiacok, különösen az amerikai részvénypiacok 2025-ös teljesítményével kapcsolatban. Az utóbbi napokban már számos célárat láthattunk, például a Goldman Sachs 6500 pontos S&P 500-as indexet prognosztizál a jövő év végére, míg a Deutsche Bank ennél is merészebb, 7000 pontos előrejelzést tett. November 25-én az MBH-nál mi is frissítettük az S&P 500-ra vonatkozó egy éves célárunkat, amely a Befektetéselemzés szempontjából 6465 pont körül alakulhat. Ez az érték a tőkepiaci világ talán legfontosabb referenciaértékének számít. (Az elemzés teljes szövege itt érhető el: Befektetéselemzés).

Célárunk arra a várakozásra épít, hogy a nagy piaci kapitalizációval rendelkező technológiai cégek – mint például Apple, Amazon, Alphabet, META, Microsoft és Nvidia, amelyeket közösen FANG-ként emlegetünk – a Bloomberg elemzői konszenzusa szerint 2025 és 2026 között 24-22%-os növekedést mutathatnak be készpénztermelő képességük terén. Ezzel szemben a fennmaradó 497 részvény (jelenleg az index 503 tagot számlál) 21 és 16%-os növekedéssel kalkulálhat ugyanezen időszak alatt. Ez a tendencia azt sugallja, hogy 2025 végére az index várható P/E mutatója 25,76-ra csökkenhet a jelenlegi 28-as szintről, ami a mostani S&P 500 ár és az S&P Global által a 2024 végére prognosztizált EPS hányadosa, jelenleg 211 dollár.

A fenti várakozások teljesen új perspektívát kínálnak, eltérően attól, amit az utóbbi években megszokhattunk. Sok elemző arra számít, hogy a következő évben a FANG-csoporton kívüli vállalatok részvényei is jelentős növekedésnek indulnak. Míg például 2023-ban és 2024-ben a FANG cégek eredménye 35 illetve 33 százalékos bővülést mutatott, addig a többi részvény esetében -4 és 3 százalékos változás volt tapasztalható. A Goldman Sachs elemzése szerint 2025-re ez az arány 18 kontra 12 százalékra, 2026-ra pedig 15 kontra 11 százalékra alakulhat. Ennek következményeként várhatóan javulni fog a részvénypiaci teljesítmény is. Az a fundamentális növekedés, amelyet a nagy kapitalizációjú technológiai cégektől várnak, még az előző évek kiemelkedő teljesítménye után is figyelemre méltó. Ezt bizonyítja az árazási mutatók eltérése is: jelenleg a FANG előretekintő P/E mutatója 30, míg az S&P 500 többi tagjának 19.

A részvénypiac jövőbeli kilátásait a vállalatfelvásárlások (M&A) fokozódó aktivitása is megerősítheti. Sokan optimistán tekintenek erre a jelenségre, hiszen Trump első elnöksége alatt is hasonló trendek voltak megfigyelhetők. Trump és a Republikánus Párt a szigorúbb szabályozás ellen foglaltak állást, ami a piaci dinamika szempontjából kedvező lehetőségeket teremtett. Ezzel szemben a jelenlegi kormányzás alatt több jelentős üzletet is meghiúsítottak, például a Tapestry-Capri és a Kroger-Albertsons akvizíciók esetében, sokszor nehezen magyarázható indokokra hivatkozva. Az utóbbi évek tendenciái aggasztóak: 2023 és 2024 között folyamatosan csökkent a vállalati tranzakciók száma. Jelenleg úgy tűnik, hogy 2024-ben alig haladja meg az 500-at, noha még körülbelül 100-150 tranzakció vár zárásra, ami némileg javíthatja az évet az előzőhöz képest, amikor körülbelül 580 tranzakció zajlott. Összehasonlításképpen, a 90-es évek végén, valamint 2004 és 2007 között évente közel 1000 tranzakciót regisztráltak, ami a piaci aktivitás jelentős növekedését jelzi. A Goldman Sachs elemzése szerint 2025-re körülbelül 750 tranzakcióra lehet számítani, ami újra fellendítheti a piaci dinamikát, és bizakodásra adhat okot a befektetők számára.

A mai tőzsdei környezetben a közepes méretű vállalatok részvényei némileg háttérbe szorultak, hiszen értékeltségük messze elmarad az S&P 500 indexben szereplő nagyobb cégekétől. Mint már említettük, míg a vezető technológiai óriások körülbelül 30-as előretekintő P/E rátával bírnak, addig a közepes vállalatok csupán körülbelül 16-os szorzón forognak. Érdemes megjegyezni, hogy a P/E arány jelentős része azokra az időszakokra vonatkozik, amikor a cégek nem mutatnak növekedést. Jelenleg ez a szint körülbelül 10-12 között mozog, ami azt jelenti, hogy egy átlagos közepes vállalat esetében az éves profitjuk 4-6-szorosát invesztálják a jövőbeli növekedésbe. Ez a helyzet pedig nem tűnik túlárazottnak a jelenlegi piaci viszonyok között.

Végül, de nem utolsó sorban, a részvénypiacnak támaszt adhat az is, hogy 2024-hez hasonlóan 2025-ben is jelentős mértékű lehet a vállalatok tőkeberuházása, vagy például a sajátrészvény-visszavásárlások. E két tétel összege elérheti a 2200 milliárd dollárt, amely a már kiemelkedően magas 2024-es értékhez képest is jelentős ugrás.

A szerző az MBH Befektetési Bank vezető részvényelemzője.

Related posts